KĀ ATBALSTĪT CILVĒKU, KAS SLIMO AR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM, SVĒTKU LAIKĀ
Cilvēkiem, kas slimo ar ēšanas traucējumiem anoreksiju, bulīmiju vai kompulsīvo pārēšanos, svētku laiks var būt ļoti izaicinošs. Sabiedrībā, kas ļoti fokusējas uz ēdienu svētkos, šiem cilvēkiem var būt patiesi ļoti grūti.
Kā palīdzēt šiem cilvēkiem?
Nerunājiet par svaru, ēdienu vai diētām. Pēc bagātīgas maltītes ir viegli nejauši vai tīši izteikt dažādus komentārus par to, cik esat labi paēdis, ka tagad vajadzēs diētu vai papildus treniņus, lai nepieļautu svara pieaugumu. Cilvēkiem, kas slimo ar ēšanas traucējumiem, šādi komentāri vai piezīmes var radīt lielu trauksmi un stresu.
BULĪMIJA UN "PERFEKTA" ĶERMEŅA TĒLS

Bulīmijas bēdīgi slavenais bezgalīgais cikls – liela daudzuma ēdiena apēšana un tai sekojoša atbrīvošanās no apēstā ir uzvedības simptoms, ne cēlonis. Pēc valdošajiem stereotipiem ar bulīmiju slimo tikai sievietes, bet tā nav taisnība. Ar bulīmiju slimo arī vīrieši, īpatsvars ir aptuveni 25 % no saslimušo skaita. Vēl viens stereotips ir uzskats, ka bulīmija vispirms ir stāsts par pārtiku.
ANGLIJĀ SATRAUKUMS PAR ANOREKSIJAS EPIDĒMIJU
Kā vēsta bbc.com, pēdējos piecos gados Anglijas slimnīcās fiksētais ēšanas traucējumu skaits pieaudzis par 84%. Psihiatri sit trauksmes zvanu, jo pārāk daudz jaunu cilvēku miruši no ēšanas traucējumiem, kaut viņu dzīvības bija iespējams glābt ar savlaicīgu ārstēšanu.
Raksts tulkots no https://www.bbc.com/news/health-61480898
Trūkst informācijas
Apvienotajā Karalistē visiem veselības aprūpes speciālistiem izdoti jauni norādījumi, kā pamanīt riskam pakļauto personu pazīmes un kā vislabāk viņiem palīdzēt. Tiek vēstīts, ka pēdējā laikā Lielbritānijas veselības aprūpes speciālisti - neatkarīgi no tā, kur viņi strādā, - arvien biežāk nonāk saskarsmē ar pacientiem, kuriem ir smagi ēšanas traucējumi. Covid pandēmija ir vēl vairāk pasliktinājusi jau tā pieaugošo jauniešu ēšanas traucējumu problēmu, mājsēdei bijusi postoša ietekme uz visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem.
MĪTI PAR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM
Ēšanas traucējumi bieži ir nesaprasti, pārprasti, un to bīstamība tiek vērtēta pārāk zemu. Izpratnes trūkums un stigma, kas saistīta ar mentālo veselību ietekmē sabiedrības reakciju uz ēšanas traucējumiem.
Ir svarīgi, lai ikviens saprastu faktus par garīgo veselību un ēšanas traucējumu rašanos, simptomiem, atveseļošanās iespējām. Tas rada ne tikai apzinātāku un pieņemošāku sabiedrību, bet arī uzlabo profilaksi, agrīnu atpazīšanu un palīdzības meklēšanu.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI - ATPAZĪŠANA UN ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS
"Ēšanas traucējumi - atpazīšana un ārstēšanas iespējas" ieraksts.
Vebināra ieraksts Zoom platformā.
NEVESELĪGA PĀRTIKA, PĀRĒŠANĀS TENDENCE: ĒŠANAS TRAUCĒJUMI SKAR ARVIEN MAZĀKUS BĒRNUS
Neveselīga pārtika, pārēšanās tendence: ēšanas traucējumi skar arvien mazākus bērnus
/Ilze Zvaigzne, Mairita Znotiņa/
"Par sevi pārliecināts un laimīgs bērns, kurš brīžiem arī nav tik laimīgs, jo dzīve ir dzīve arī bērna vecumā, ar ēšanas traucējumiem diez vai saslims," atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe.
MEITENES BEIDZIET SEVI MOCĪT! ATKLĀTI PAR NĀVĒJOŠO DIĒTU – ANOREKSIJU
Jaunas meitenes joprojām cieš no ēšanas traucējumiem un joprojām no anoreksijas mirst. Ko mēs varam darīt, lai pasargātu savas meitas no šīs slimības? Ko darīt, ja slimība jau piemeklējusi? Konsultē Ilze Mežraupe, psihoterapeite.
Arvien biežāk ar anoreksiju slimo meitenes 8–9 gadu vecumā. ”Savā praksē esmu novērojusi, ka mūsdienās jau šajā vecumā meitenītēm ir ļoti daudz pārdomu par to, kā viņas izskatās, vai ir pietiekami skaistas, un ir reizes, kad arī viņas sāk ierobežot uzturu, lai būtu tievākas,” stāsta psihoterapeite Ilze Mežraupe. Tomēr joprojām daudz biežāk ar anoreksiju slimo meitenes vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Atgādinājumam: anoreksija ir viens no ēšanas traucējumiem, kas saistīts ar nekritisku un neveselīgu vājēšanu, ko panāk ar ierobežotu uzturu. Ar anoreksiju slimo pārsvarā jaunas meitenes, daudz retāk tā ir novērojama zēniem.
JAUNUMI ANOREKSIJAS ĀRSTĒŠANĀ. ANOREXIA NERVOSA PACIENTA REZISTENCE UN MEDICĪNISKAIS RISKS
Ķevere L., Sestule (Mežraupe) I. | Marts 2015,
Raksts žurnālā Doctus
Anorexia nervosa (AN) ir slimība, kas raksturīga jaunām meitenēm, jo 90% pacientu ir pusaudzes. Slimību un tās sākumu noteikt grūti, jo svara zudums ir ļoti pakāpenisks, taču tas nenozīmē, ka anoreksija nav bīstama vai ka tā pāries pati no sevis bez ārstēšanas.
Aktualitāte
Patiesībā Anorexia nervosa ir ļoti bīstama slimība, jo var notikt neatgriezeniskas izmaiņas organismā, visai bieži iestājas arī exitus letalis.
Par ēšanas traucējumiem (ĒT), galvenokārt anoreksiju un bulīmiju, un nespecifiskiem ēšanas traucējumiem arvien vairāk runā kā par nopietnu problēmu un pēta gan ārstēšanas iespējas, gan slimības ietekmi uz pacientu dzīvi. Kopumā tiek uzsvērta nepieciešamība ārstēšanai pievērsties sistematizēti: ievērojot vadlīnijas, izvērtējot pacienta stāvokli, lemjot par taktiku. Darbojas specializēti centri ēšanas traucējumu ārstēšanai, jāakcentē daudzdisciplīnu pieeja un ģimenes iesaistīšana. ĒT ārstēšanā Latvijā joprojām nav sistematizētas pieejas. Pamatspeciālisti/iestādes AN ārstēšanā ir psihiatri un psihiatriskās slimnīcas, bet ārpus stacionāra pacienti labākajā gadījumā "izklīst" starp dažādiem privāti praktizējošiem speciālistiem (dietologiem, psihoterapeitiem, psihologiem, ginekologiem, endokrinologiem), bet sliktākajā - vispār neārstējas un atgriežas stacionārā kārtējā paasinājuma laikā. Nav terapijas nepārtrauktības principa - pēc izrakstīšanās no stacionāra ārstēšanās ir labprātīga, neviens neseko, kā mainās pacientu stāvoklis, bet tas ir svarīgi, jo anoreksijai ir nopietna letalitāte - pat 13% no visām pacientēm.
ANOREKSIJA - LĒNĀ MIRŠANA? 4 BŪTISKAS ATBILDES!
Vecāki, skolotāji, treneri – ieskatieties uzmanīgāk savās meitās un audzēknēs! Vai aiz slaidajiem, perfektajiem augumiem, izcilajiem sasniegumiem sportā, dejās, labajām sekmēm mācībās neslēpjas anoreksijas ēna? Vai daudzsološās, talantīgās jaunietes tēls, sasniegumi netiek pirkti par pārāk dārgu cenu – apdraudot jaunietes veselību un topošās sievietes nākotni?
30 GADUS VECĀ HELĒNA: "BADOŠANĀS DĒĻ IZSKATOS PĒC VECAS, SLIMAS SIEVIETES"

ĒŠANAS TRAUCĒJUMI (DOCTUS, KRATOVSKA A.)
PIERĪTIES, IZVEMTIES UN AIZMIRSTIES
37 KILOGRAMUS SMAGĀ TAŅA: LIEKAIS SVARS IR KROPLĪBA
ES DRĪZĀK NOSPRĀGŠU, NEKĀ BŪŠU RESNA... KĀ PALĪDZĒT MĀSAI, KURAI ĒŠANAS TRAUCĒJUMI?
MURGS (FRUT.LV)
Pirms gada Dina Krustiņa (23) kļuva par anoreksijas upuri. Viņai izdevās izrauties no slimības valgiem ar ārstu un ģimenes atbalstu.
Ooo, paskaties, tas taču ir zirnekļcilvēks, kāda briesmone, skelets!…— šādiem vārdiem divdesmit divus gadus veco Dinu Krustiņu pagājušajā vasarā uz ielas bieži apveltīja garāmgājēji. Pēc visa notikušā uz sarunu redakcijā pirms pāris nedēļām jaunā sieviete ierodas vieglā solī. Brūnās skaistās acis dzīvespriecīgi staro. Brūnos toņos ieturētais tērps Dinai ļoti piestāv, blūze un īsie svārciņi aptver meitenīgu augumu, kurā jaušamas sievišķīgas aprises.
Janvāra beigās Diena uzsāka diskusiju par anoreksiju un bulīmiju — slimībām, kas izposta daudzu jaunu meiteņu dzīvi. Dina atrakstīja vēstuli, kurā īsi un atklāti pastāstīja par savu saslimšanu un izveseļošanās gaitu. Viņa atzinās, ka vēstuli rakstīt pamudinājusi vēlēšanās palīdzēt citām meitenēm izvairīties no nelaimes, kas bija skārusi viņu.