TRĪSKĀRŠOJIES BĒRNU AR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM SKAITS
Visu raidījumu
klausieties šeit Latvijas Radio
arhīvā.
Neatlaidība, uzmanības koncentrēšana uz ēšanu, visu citu interešu zudums… Aprakstos atklājas vairākas pazīmes, kas raksturīgas ēšanas traucējumiem – anoreksijai, bulīmijai, kompulsīvajai pārēšanās vai citiem. Tie ir psihiskās veselības traucējumi, kas nav iedzimti, bet ko bērni var iegūt dzīves laikā. Visbiežāk tie sāk izpausties pusaudžu vecumā un var novest pie ļoti smaga fiziskā un psihiskā stāvokļa vai pat nāves. Ēšanas traucējumi galvenokārt ir meitenēm, zēniem – 10 % gadījumu. Skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe, kura Bērnu psihiatrijas klīnikā vada ēšanas traucējumu programmu.
IETEIKUMI SVĒTKU LAIKĀ ĢIMENĒM, KURĀS BĒRNS ĀRSTĒJAS NO ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM
Sākotnēji gribētu atgādināt, ka tipiski sabiedrībā Ziemassvētki un Jaunā gada svinības tiek saistītas ar prieku, kopā sanākšanu un mūsu kultūrai ļoti raksturīgo izēšanos.
Ģimenes bieži izjūt, ka jau ikdienā upurē ļoti daudz ēšanas traucējumu pacienta ārstēšanai un vēlas svētkus pēc iespējas “normālākus”. Tomēr jāpatur prātā, ka cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem (anoreksiju, bulīmiju, kompulsīvo pārēšanos), šie svētki un kopā sanākšana sagādā lielu satraukumu un dažādas bažas.
Turpmāk tiks minētas tēmas un situācijas, kurām vēlams ģimenei sagatavoties pirms svinēšanas un ievērot svētku laikā, lai visiem šie svētki būtu pēc iespējas patīkamāki.
ZIEMASSVĒTKI UN ĒŠANAS TRAUCĒJUMI - BKUS SPECIĀLISTU IETEIKUMI
Bērnu psihiatrijas klīnika, rezidente bērnu psihiatrijā Kristīna Mackeviča
Decembris ir prieka, mīlestības un miera laiks, kad gaismas spīd spoži, bet dažkārt var šķist tik tumšas. Ziemassvētku laiks ir prieka pilns. Arī tad, ja kāds piedzīvo klusu cīņu šajos svētkos, viņš ir pelnījis piedzīvot gaismu. Svarīgi ir radīt drošības sajūtu, noliekot malā savus aizspriedumus un radot iespēju rast prieku šķietami vienkāršajos mirkļos.
Svētku laiks, kas bieži saistāms ar dažādiem gardumiem, var radīt uztraukumu pusaudzim, kas sirgst ar ēšanas traucējumiem. Satraukums saistīts ar domām par to, ko ēdīs, cik daudz un cik ilgi būs jāpavada laiks pie kopējā galda. Tradicionālās svētku maltītes ietver “bailīgos” ēdienus, līdz ar to būtu rūpīgi jāpārdomā ēdienkarte, lai pusaudzim ar ēšanas traucējumiem būtu uz galda “drošais” ēdiens, kuru viņš varēs uzlikt uz šķīvja ar mazāk izteiktu uztraukumu. Atļaujiet pagatavot noteiktu ēdienu, ja bērns piedāvā pats to izdarīt. Iespējams, tas būs ēdiens, ko viņš uzliks svētku laikā sev uz šķīvja. Svarīgs ir rūpīgi pārdomāts dienas plāns, no kura nevajadzētu krasi atkāpties. Izrunājiet pirms svētkiem dienas kārtību, neaizmirstiet uzprasīt savam bērnam kādas svētku aktivitātes viņš gribētu ieviest, iespējams, jūs būsiet pārsteigts par atbildi, bet ņemiet vērā viņa velmes, jo šī aktivitāte (neliela pastaiga, noteikta galda spēle, filmas skatīšanās) būs palīdzoša metode, kā novērst negatīva rakstura domas un uztraukumu pēc svinīgām vakariņām. Tieši šīs piedāvātās aktivitātes mazinās iespēju, ka bērns, sastopoties ar vainas sajūtu pēc ēdienreizes, atteiksies turpināt piedalīties svētku norisē un izolēsies savā istabā.
REZULTĀTS IR KATRA VECĀKA MURGS
SLIMĪBA KĀ ZAUDĒJUMS
Slimība ir veselības un noteiktu iespēju
zaudēšana, tāpēc slimība kā zaudējums laika gaitā tiek pārdzīvota
noteiktos posmos, sākot no diagnozes uzzināšanas līdz slimības
pieņemšanai. Tie ir pieci klasiskie sēru posmi - noliegums, dusmas,
kaulēšanās, depresija, pieņemšana. Šie posmi ir mūsu mēģinājumi
izprast pārmaiņas un aizsargāt sevi, kamēr pielāgojamies jaunajai
realitātei.
Pa šo ceļu lielākā daļa cilvēku piedzīvo līdzīgas emocionālas reakcijas. Zinot to un to, kas notiek ar cilvēku tajā laikā, šī pieredze var nedaudz atvieglot jūsu stāvokli, līdz jūs varat pieņemt dzīves realitāti.
"SLIKTĀS DRAUDZENES" BALSS
Pandēmija un mājsēde ir iecirtusi pamatīgu robu pusaudžu psihiskajā veselībā. Ēšanas traucējumi pieauguši par trešdaļu, un šai problēmai nav ātra risinājuma. Ja pusaudzis iekrīt anoreksijas slazdā, izkļūt no tā ir ļoti grūti, bet slīgšana dziļāk nozīmē nāvi. Kā laikus pamanīt un apturēt bīstamo saslimšanu?
Pēdējā laikā ievērojami audzis anoreksijas pacientu skaits,
kas vērsušies pēc palīdzības pirmo reizi. Anoreksija ir nopietna
psihiska slimība, kas smagi skar arī fizisko veselību, ir augsti
mirstības rādītāji,» skaidro psihiatre Ilze Mežraupe, kas vada
ēšanas traucējumu ārstniecības programmu Bērnu psihiatrijas
klīnikā. Klīnikas rezidentes bērnu psihiatrijā Kristīnas
Mackēvičas pētījums uzrāda tādu anoreksijas pacientu skaita
palielināšanos, kas stacionēti neatliekamā kārtā augstā riska
dēļ fiziskajai veselībai: 2016. gadā neatliekamā kārtā ar šo
diagnozi tika stacionēti septiņi bērni, bet pagājušajā gadā jau
53. Pārsvarā tie ir bērni, kas dažu mēnešu laikā zaudējuši svaru
vairāk nekā 3 kg mēnesī (trijos mēnešos 10 kg), atsakās ēst
vispār vai ēd ļoti maz (vienu ābolu dienā), nedzer ūdeni vai
dzer pastiprināti.
Raksts žurnālā "Ir" "Sliktās draudzenes" balss
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI UN PERFEKCIONISMS
Viena no ēšanas traucējumu ārstniecības celmlauzēm, psihiatre Hilde Bruha savulaik norādīja, ka cilvēki ar ēšanas traucējumiem demonstrē “superpilnību”. Cilvēks pievēršas diētai un domā, ka kļūs laimīgs, kad zaudēs svaru. Lielākā daļa pacientu atklāj, ka viņi vienalga nav apmierināti, kad sasniedz savu mērķi un sāk izmēģināt vienu diētu pēc otras. 35% diētu praktizētāju ēšanas procesā iesākas amerikāņu kalniņi, kas noved pie nekārtīgas pārtikas uzņemšanas. Nonākot līdz galējībai, diētu ievērotājiem attīstās anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās, viņi zaudē saikni ar apetīti un savu Es.
SKOLA UN ĒŠANAS TRAUCĒJUMI
BKUS SPECIĀLISTU REKOMENDĀCIJAS VECĀKIEM
Līdzjūtība pret
bērnu
Nav tā, ka Jūsu bērns nevēlas ēst – viņš nevar ēst. Ne bez jūsu palīdzības.
Ēšanas traucējumi izraisa Jūsu bērnā trauksmi. Ierobežojot ēdienu Jūsu bērns cenšas šo trauksmi mazināt.
Jūsu bērna uzvedības izpausmes (dusmas, kliegšana, histērijas u.c.) ir rezultāts tam, ka viņš izjūt bailes (ķermenis ir gatavs cīnīties, bēgt vai arī sastingst). Jūsu nosodījums, dusmas vai satraukums šo stāvokli pastiprina, bet jūsu labestība un spēja kontrolēt situāciju palīdz viņiem pārvarēt šo baiļu stāvokli
VAI VAR IZĀRSTĒTIES NO ANOREKSIJAS SAVIEM SPĒKIEM?
Anoreksija ir viena no nāvējošākajām mentālajām saslimšanām, tā var izpostīt gan cilvēka fizisko, gan garīgo veselību. Ir ļoti svarīgi atrast ārstēšanās iespēju.
Saslimušais var justies neērti par to, ka viņam ir nepieciešama palīdzība vai neprast atrast ārstēšanās iespējas. Tas varētu likt domāt, ka ir iespējams atlabt bez ārstēšanās.
KĀDI IR NEĀRSTĒTU ĒŠANAS TRAUCĒJUMU RISKI?
Ēšanas traucējumi, piemēram, anoreksija, bulīmija vai ierobežojoši pārtikas uzņemšanas traucējumi ir vairāk nekā trauksmainas attiecības ar pārtiku, tā ir nopietna garīga saslimšana, kuru nedrīkst atstāt bez ievērības. Kā liecina pētījumi, mirstība cilvēkiem ar ēšanas traucējumiem var sasniegt pat 20%. Tāpēc - ja jums vai jums tuvam cilvēkam ir diagnosticēti ēšanas traucējumi - nepieciešams meklēt kvalitatīvu palīdzību.
INSTAGRAM IESŪDZĒTS TIESĀ PAR ĒŠANAS TRAUCĒJUMU IZRAISĪŠANU PUSAUDŽIEM
Instragam atkal nonācis tiesas priekšā – divās jaunās tiesas lietās tiek apgalvots, ka sociālo mediju lietotne pusaudžiem ir izraiījusi ēšanas traucējumus un citas garīgās veselības problēmas.
Pirmdien Instagram īpašniekam Meta tika iesniegtas divas jaunas prasības, apsūdzot to ēšanas traucējumu un citu garīgās veselības problēmu pastiprināšanā pusaudžiem. Šīs lietas ir jaunākās tiesas prāvu virknē, kas saista sociālos medijus ar bērnu garīgās veselības problēmām.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI UN SPORTS
Latvijā šobrīd nav publicēts vēl neviens pētījums par ēšanas traucējumu izplatību sportistu vidū. Lielbritānijā apkopotie dati liecina, ka ēšanas traucējumu izplatība sportistu vidū ir ļoti augsta un satraucoša.
Pētījumi liecina, ka sportistiem ir lielāka ēšanas traucējumu izplatība salīdzinājumā ar vispārējo populāciju. Apvienotajā Karalistē aptuveni 1,25 miljoniem cilvēku ir ēšanas traucējumi – izplatība ir aptuveni 1,8%. Kā atklāja šis pētījums, saslimšanas izplatība elites sportistu vidū ir daudz augstāka - kopējā izplatība ir 13,5%. Ēšanas traucējumi biežāk sastopami sportistēm – 20,1%, vīriešiem šis rādītājs ir mazāks - 7,7%. Bet ēšanas traucējumu izplatība vīriešiem sportistiem ir aptuveni 16 reizes lielāka nekā vīriešiem, kas nav sportisti.
Ēšanas traucējumi bieži ir konstatēti izturības sporta veidos, piemēram, garo distanču skriešanā. Apvienotajā Karalistē veiktā distanču skrējēju pētījumā atklājās, ka no 184 sportistēm 16% bija ēšanas traucējumi. No tiem 3,8% bija anorexia nervosa , 1,1% bija bulimia nervosa un 10% bija cita veida ēšanas traucējumi.
KĀ ATBALSTĪT CILVĒKU, KAS SLIMO AR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM, SVĒTKU LAIKĀ
Cilvēkiem, kas slimo ar ēšanas traucējumiem anoreksiju, bulīmiju vai kompulsīvo pārēšanos, svētku laiks var būt ļoti izaicinošs. Sabiedrībā, kas ļoti fokusējas uz ēdienu svētkos, šiem cilvēkiem var būt patiesi ļoti grūti.
Kā palīdzēt šiem cilvēkiem?
Nerunājiet par svaru, ēdienu vai diētām. Pēc bagātīgas maltītes ir viegli nejauši vai tīši izteikt dažādus komentārus par to, cik esat labi paēdis, ka tagad vajadzēs diētu vai papildus treniņus, lai nepieļautu svara pieaugumu. Cilvēkiem, kas slimo ar ēšanas traucējumiem, šādi komentāri vai piezīmes var radīt lielu trauksmi un stresu.
BULĪMIJA UN "PERFEKTA" ĶERMEŅA TĒLS

Bulīmijas bēdīgi slavenais bezgalīgais cikls – liela daudzuma ēdiena apēšana un tai sekojoša atbrīvošanās no apēstā ir uzvedības simptoms, ne cēlonis. Pēc valdošajiem stereotipiem ar bulīmiju slimo tikai sievietes, bet tā nav taisnība. Ar bulīmiju slimo arī vīrieši, īpatsvars ir aptuveni 25 % no saslimušo skaita. Vēl viens stereotips ir uzskats, ka bulīmija vispirms ir stāsts par pārtiku.
ANGLIJĀ SATRAUKUMS PAR ANOREKSIJAS EPIDĒMIJU
Kā vēsta bbc.com, pēdējos piecos gados Anglijas slimnīcās fiksētais ēšanas traucējumu skaits pieaudzis par 84%. Psihiatri sit trauksmes zvanu, jo pārāk daudz jaunu cilvēku miruši no ēšanas traucējumiem, kaut viņu dzīvības bija iespējams glābt ar savlaicīgu ārstēšanu.
Raksts tulkots no https://www.bbc.com/news/health-61480898
Trūkst informācijas
Apvienotajā Karalistē visiem veselības aprūpes speciālistiem izdoti jauni norādījumi, kā pamanīt riskam pakļauto personu pazīmes un kā vislabāk viņiem palīdzēt. Tiek vēstīts, ka pēdējā laikā Lielbritānijas veselības aprūpes speciālisti - neatkarīgi no tā, kur viņi strādā, - arvien biežāk nonāk saskarsmē ar pacientiem, kuriem ir smagi ēšanas traucējumi. Covid pandēmija ir vēl vairāk pasliktinājusi jau tā pieaugošo jauniešu ēšanas traucējumu problēmu, mājsēdei bijusi postoša ietekme uz visneaizsargātākajiem iedzīvotājiem.
MĪTI PAR ĒŠANAS TRAUCĒJUMIEM
Ēšanas traucējumi bieži ir nesaprasti, pārprasti, un to bīstamība tiek vērtēta pārāk zemu. Izpratnes trūkums un stigma, kas saistīta ar mentālo veselību ietekmē sabiedrības reakciju uz ēšanas traucējumiem.
Ir svarīgi, lai ikviens saprastu faktus par garīgo veselību un ēšanas traucējumu rašanos, simptomiem, atveseļošanās iespējām. Tas rada ne tikai apzinātāku un pieņemošāku sabiedrību, bet arī uzlabo profilaksi, agrīnu atpazīšanu un palīdzības meklēšanu.
ĒŠANAS TRAUCĒJUMI - ATPAZĪŠANA UN ĀRSTĒŠANAS IESPĒJAS
"Ēšanas traucējumi - atpazīšana un ārstēšanas iespējas" ieraksts.
Vebināra ieraksts Zoom platformā.
NEVESELĪGA PĀRTIKA, PĀRĒŠANĀS TENDENCE: ĒŠANAS TRAUCĒJUMI SKAR ARVIEN MAZĀKUS BĒRNUS
Neveselīga pārtika, pārēšanās tendence: ēšanas traucējumi skar arvien mazākus bērnus
/Ilze Zvaigzne, Mairita Znotiņa/
"Par sevi pārliecināts un laimīgs bērns, kurš brīžiem arī nav tik laimīgs, jo dzīve ir dzīve arī bērna vecumā, ar ēšanas traucējumiem diez vai saslims," atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe.
MEITENES BEIDZIET SEVI MOCĪT! ATKLĀTI PAR NĀVĒJOŠO DIĒTU – ANOREKSIJU
Jaunas meitenes joprojām cieš no ēšanas traucējumiem un joprojām no anoreksijas mirst. Ko mēs varam darīt, lai pasargātu savas meitas no šīs slimības? Ko darīt, ja slimība jau piemeklējusi? Konsultē Ilze Mežraupe, psihoterapeite.
Arvien biežāk ar anoreksiju slimo meitenes 8–9 gadu vecumā. ”Savā praksē esmu novērojusi, ka mūsdienās jau šajā vecumā meitenītēm ir ļoti daudz pārdomu par to, kā viņas izskatās, vai ir pietiekami skaistas, un ir reizes, kad arī viņas sāk ierobežot uzturu, lai būtu tievākas,” stāsta psihoterapeite Ilze Mežraupe. Tomēr joprojām daudz biežāk ar anoreksiju slimo meitenes vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Atgādinājumam: anoreksija ir viens no ēšanas traucējumiem, kas saistīts ar nekritisku un neveselīgu vājēšanu, ko panāk ar ierobežotu uzturu. Ar anoreksiju slimo pārsvarā jaunas meitenes, daudz retāk tā ir novērojama zēniem.