BKUS SPECIĀLISTU REKOMENDĀCIJAS VECĀKIEM
Līdzjūtība pret bērnu
Nav tā, ka Jūsu bērns nevēlas ēst – viņš nevar ēst. Ne bez jūsu palīdzības.
Ēšanas traucējumi izraisa Jūsu bērnā trauksmi. Ierobežojot ēdienu Jūsu bērns cenšas šo trauksmi mazināt.
Jūsu bērna uzvedības izpausmes (dusmas, kliegšana, histērijas u.c.) ir rezultāts tam, ka viņš izjūt bailes (ķermenis ir gatavs cīnīties, bēgt vai arī sastingst). Jūsu nosodījums, dusmas vai satraukums šo stāvokli pastiprina, bet jūsu labestība un spēja kontrolēt situāciju palīdz viņiem pārvarēt šo baiļu stāvokli
Pārņemiet atbildību
Jūs esiet gudrs, mīlošs un kompetents vecāks, kurš vienīgais šajā situācija var uzņemties lēmumus, kas saistīti ar jūsu bērna veselību. Jūs varēsiet pakāpeniski atgriezt atbildību Jūsu bērnam, kad viņš atradīsies drošībā.
Jūsu bērns ir izsalcis un slepenībā viņš jūtas atvieglots, kad Jūs nedodiet viņam citu izvēli, kā vienīgi ēst, jo tas dod viņam pārliecību par to, ka Jūs esiet stiprāks par ēšanas traucējumiem.
Vecāka motivēta barošana (kad Jūs uzņemieties pilnīgu atbildību par bērna ēšanu) var palielināt jūsu bērna trauksmi un stresu, tāpēc viņiem īpaši nepieciešama jūsu mīlestība, pat tajos brīžos, kad viņi jūs atraida (ienīst, nevēlas redzēt u.c.)
Daži vecāki izvēlas atveseļošanās perioda laikā gulēt vienā telpā ar saviem bērniem, lai nepieļautu vingrošanu, paškaitējumu un mazinātu stresu.
Svars
Vislabākais risinājums Jūsu bērnam ir pēc iespējas ātrāka svara atjaunošana
Lielākā daļā gadījumu ātra svara atjaunošana nav apspriežama un nav apšaubāma. Šajā jautājumā netiek pieļauti kompromisi un diskusijas.
Svēršanos (svara kontroli) vislabāk veikt speciālista klātbūtnē, lai mazinātu negatīvās uzvedības izpausmes un bailes. Daudzi vecāki izvēlas praktizēt “aklo” svēršanu (kad bērns savu svaru neredz un nezin)
Noslēpiet svarus (tie nedrīkst būt pieejami jūsu bērnam)
Fiziskās aktivitātes
Atveseļošanās laikā nepieciešams attiekties no nesamērīgās fiziskas slodzes
Jums, kā vecākam, sadarbībā ar speciālistiem ir nepieciešams noteikt pieļaujamo aktivitāšu daudzumu un biežumu un stingri to kontrolēt
Padomi vecākiem, kā palīdzēt bērnam ēst
Uzņemieties atbildību
Atliekat uz laiku savas nodarbes un aktivitātes, lai pilnībā atbalstītu savu bērnu
Jūs variet aizsargāt savu bērnu no iekšējā nosodījuma atsākot ēšanu, ja pilnībā uzņemsieties atbildību par ēšanas procesu
Jūs pieņemiet lēmumus par to, kas tiks ēsts, jūs servējiet galdu un jūs sagaidiet, ka viss, kas tiek likts uz šķīvja tiks apēsts
Jūsu bērns šajā atveseļošanās posmā nepiedalās produktu iegādē un ēdiena sagatavošanā
Neļaujiet savam bērnam uzturēties virtuvē ēdiena pagatavošanas laikā
Ko un cik daudz?
Pasniedziet parastus ēdienus, ko ēd visa ģimene. Pasniegšanas procesā netiek pieļauta kaloriju skaitīšana vai porciju lieluma mērīšana no bērna puses. Ja bērns mēģina tomēr par to diskutēt, jūs variet pateikt: “Uzticies man, es zinu kas tev ir nepieciešams!”
Papildus kalorijas var tikt uzņemtas palielinot porciju vai izmantojot pagatavošanas procesā produktus ar augtāku kaloriju sastāvu, vai pievienojot dzērienus ar lielu kaloriju daudzumu (sulas, kakao ar pienu 3,5% tauku u.c.)
Parasti dienā ir jābūt 3 ēdienreizēm un 3 uzkodām
Lielākais starplaiks starp ēdienreizēm var būt 3 stundas. Ja starplaiks ir lielāks, tas pastiprina ierobežošanas un pārēšanās iespējas.
Ēdiena uzņemšanai ir jāveicina 0,5-1 kg svara uzņemšanu/nedēļā.
Nebaidāties no tā, no kā baidās jūsu bērns. Ēdienā, ko jūs nodrošināt bērnam ir jābūt visām sastāvdaļām, kas nepieciešamas jūsu bērnam (tauki, piena produkti, olbaltums, ogļhidrāti u.c.)
No jūsu mājām ir jāpazūd visiem produktiem ar diētisku nozīmi (bez tauku, ar zemu tauku saturu, bez cukura, cukura aizvietotāji u.tml) Produktiem ir jābūt “normāliem” un sabalansētiem.
Dodiet priekšroku ēšanai mājās, kur jūsu bērns nevar uzzināt ēdiena sastāvu un kaloriju daudzumu.
Iespējams Jums vajadzēs iegādājoties produktus un uzglabājot tos mājās aizkrāsot vai nodzēst etiķetes ar produktu uzturvielām un sastāvu.
Kā atbalstīt savu bērnu
Visās savās sarunās ar bērnu cenšaties izpaust gan patiesu līdzjūtību, gan stingru nostāju. Piem. “Man ļoti žēl, ka tu jūties ( resna, nelaimīga u.c. sajūtas). Bet tev tomēr ir (jāapēd viss kas ir uz šķīvja, nepieciešams pabeigt pusdienas u.c.).
Jūsu mērķis ir miers, mīlestība, uzticamība un stingrība.
Ēdiet kopā ar savu bērnu un ēdiet to pašu, ko ēd jūsu bērns (jūsu porcijas var būt mazāka). Šajā atveseļošanās periodā jūsu ģimenē nevienam ģimenes loceklim nebūtu vēlams ievērot diētu, jo tas rada papildus trauksmi bērnam.
Ēšanas laikā nepieļautiet diskusijas par ēdiena sastāvu (“Uzticies man, es zinu kas tev ir nepieciešams!”)
Nodrošiniet izklaidi vai patīkamas sarunas pirms, pēc un ēšanas laikā. Daudzi vecāki ir novērojuši, ka skatoties TV vai datoru bērniem mazinās trauksme par ēšanu.
Esiet punktuāli (ēdienreizēm ir jābūt notiektos laikos, jo tas mazina stresu un trauksmi)
Ēšanas laikā izvairāties no sarunām par ēšanu, svaru un citiem ar šo tēmu saistītajiem jautājumiem.
Lielākā daļa bērnu jūtas sliktāk, ja mēs viņus slavējam par ēšanu
Ēšanas laikā izmantojiet tiešus pamudinājumus: “Apēd lūdzu vēl vienu gabaliņu”, “Tagad apēd kartupeļus”, “Lūdzu turpini ēst” u.c.
Lieciet uzsvaru uz uzticēšanos nevis uz loģiku. Runājiet par to, ka jūsu bērns var uzticēties Jums, nevis pārlieciniet viņu ar loģiskiem argumentiem.
Parūpējaties par savu labsajūtu, garīgo un emocionālo veselību. Nepieciešamības gadījuma izmatojiet speciālistu palīdzību.
Ko darīt, ja mans bērns atsakās visu apēst?
Visam ko Jūs pasniedzat bērnam ir jābūt apēstam. Ja jūs bērns “iestrēgts” šajā procesā, cenšaties motivēt viņu apēst vēl vienu kumosiņu, un tad vēl vienu…
Nosakiet saprātīgu laika limitu, kuram beidzoties, jūs kompensējiet visu, kas netika apēsts ar barojošo dzērienu (nutridrink vai citu)
Ja jūsu bērns atsakās no barojošā dzēriena, izvērtējiet situāciju, vai ir vērts turpināt ēdiena uzņemšanu. Ja jūs redziet, ka turpmākā ēdiena uzņemšana nav iespējams, cenšaties kompensēt neuzņemtās kalorijas nākošajās ēdienreizēs.
Neļaujiet bērnam izlaist ēdienreizes.
Sagaidiet krāpšanos: Uzmanīgi uzraugiet bērnu, bet nenosodiet