Ierobežojoši pārtikas uzņemšanas traucējumi (ARFID)

Saīsinājums ARFID ir no nosaukuma angļu valodā - Avoidant restrictive food intake disorder.

Ierobežojoši pārtikas uzņemšanas traucējumi, ko bieži raksturo kā ārkārtīgi izvēlīgu ēšanu, ir ēšanas traucējumi, kas ietekmē tūkstošiem cilvēku, īpaši bērnus. Bailes no ēdiena cilvēkiem, kas slimo ar ARFID, atšķiras no anoreksijas un bulīmijas. Pacientiem ar ARFID bailes no ēdiena var rasties no apziņas, ka viņiem ir jāēd, neraugoties uz to, ka viņiem nav nekādas intereses par ēdienu vai arī ēdiena temperatūra, tekstūra, smarža neatbilst šo cilvēku izvēlei.

Tiek izšķirti trīs veidu ierobežojoši pārtikas uzņemšanas traucējumi:

  • Intereses trūkums. Šiem pacientiem ir patiess interes trūkums pa ēšanu un pārtiku. Viņi ātri jūtas paēduši, ja ēd.
  • Izvairīšanās no noteiktu ēdienu garšas, tekstūras, ēdiena temperatūras, smaržas
  • Bailes no iespējamām nepatīkamām sekām, piemēram, bailes saslimt, aizrīties, bailes no sliktas dūšas vai alerģijas.

ARFID

Simptomi un pazīmes

  • Ļoti īss uzturā lietojamo pārtikas produktu saraksts
  • Uzturā lieto pārtikas produktus ar līdzīgām īpašībām, piemēram, kraukšķīgus, noteiktā krāsā, ar noteiktām garšas īpašībām, bet atsakās no pārtikas produktiem, kam piemīt citas īpašības.
  • Dod priekšroku tikai noteiktām ēdienu sagatavošanas metodēm, piemēram, ēdiens drīkst būt tikai vārīts, bet nedrīkst būt cepts vai kā citādi pagatavots.
  • Izvairās no dārzeņiem, olbaltumvielu avotiem (gaļa, pupiņas), augļiem.
  • Izslēdz no sava uztura noteiktas pārtikas produktu grupas un tās nekad neatjauno savu produktu sarakstā.
  • Bērniem nepalielinās svars vai arī, tieši pretēji, tas samazinās, bērns lēni aug vai neaug.
  • Organismam trūkst uzturvielu, visbiežāk sastopams dzelzs, A un C vitamīna deficīts
  • Pacients kļūst ļoti emocionāls vai izjūt izteiktu stresu, ja sastopas ar nepazīstamiem ēdieniem
  • Ierobežojumi akceptējamo produktu sarakstā negatīvi ietekmē normālu sociālo uzvedību.

Ierobežojoši pārtikas uzņemšanas traucējumi var skart gan pieaugušos, gan arī bērnus. ARFID psiholoģiskie simptomi ir trauksme un depresija, kā arī sociālie traucējumi. Persona ar ARFID ēdīs tikai tos pārtikas produktus, kurus uzskata par drošiem vai pieņemamiem, izvairoties no pārtikas produktiem ar noteiktu garšu, tekstūru vai krāsu. Daži var baidīties no domas par dažiem pārtikas produktiem un nevar izturēt to pieskārienu vai pat atrasties to tuvumā.

Pacientiem ar ierobežojošiem pārtikas uzņemšanas traucējumiem bieži ir nepatika pret veselām pārtikas produktu grupām, piemēram, augļiem, dārzeņiem vai pākšaugiem. Pacienti bieži kļūst noraizējušies, ja viņi tiek mudināti izmēģināt dažādus pārtikas produktus, vai nu fobijas dēļ, vai arī baidoties no aizrīšanās vai vemšanas to ēšanas rezultātā. Lielākajai daļai pacientu ar ARFID nav svara problēmu, un parasti tie ir normālā ĶMI diapazonā, bet var būt arī gadījumi, kad svars ir izteikti pazemināts, jo organismam pietrūkst uzturvielu.

Fiziskās pazīmes

Smadzenes – galvassāpes, ģībonis, reibonis, garastāvokļa svārstības, trauksme, depresija.

Mati un āda – sausa āda, trausli nagi, matu izkrišana un plāni mati, viegli veidojas zilumi, dzeltena sejas krāsa, plānu baltu matiņu augšana pa visu ķermeni (saukta par lanugo), aukstuma nepanesamība.

Sirds un asinis – slikta asinsrite, neregulāra vai lēna sirdsdarbība, ļoti zems asinsspiediens, sirdsdarbības apstāšanās, sirds mazspēja, zems dzelzs līmenis (anēmija).

Zarnas – aizcietējums, caureja, vēdera uzpūšanās, sāpes vēderā.

Hormoni – neregulāras vai neesošas menstruācijas, libido zudums, neauglība.

Nieres - dehidratācija, nieru mazspēja.

Kauli un muskuļi – kaulu kalcija zudums (osteopēnija), osteoporoze, muskuļu zudums, vājums, nogurums.

Cēloņi un sekas

Ierobežojošus ēšanas traucējumus bieži var izraisīt psiholoģiskas traumas, pat kaut kas tik vienkāršs kā nepatīkama pieredze ar konkrētu ēdienu, piemēram, aizrīšanās. Iespējams, ka šis cilvēks ir bijis blakus kādam, kas ir aizrijies un tas ir izraisījis bailes no šī konkrētā pārtikas produkta vai pārtikas produktu grupas. Ja cilvēks saista kādu noteiktu pārtikas produktu ar briesmām, tas izraisīs šajā cilvēkā trauksmi katru reizi, kad viņš ar to saskarsies.

Problēmas var izraisīt arī bērnības notikumi, piemēram, šķiršanās vai pārvākšanās. Selektīva ēšana kļūst par veidu, kā cilvēki cenšas kontrolēt savu dzīvi.

ARFID var izraisīt arī sajūtas, ja tās ir saistītas ar pārtikas struktūru vai nepatīkamām izjūtām mutē.

Ja stāvoklis ir pietiekami smags, cilvēks var ciest no nepietiekama uztura un tam sekojošām fiziskām problēmām, piemēram, gremošanas problēmām, elektrolītu līdzsvara traucējumiem, zemu asinsspiedienu un lēnāku sirdsdarbību.

Ārstēšana

Labā ziņa ir tā, ka atveseļošanās ir iespējama! Lai ārstētu izvairīgus/ierobežojošus pārtikas uzņemšanas traucējumus, ir nepieciešama ļoti specializēta aprūpe ar kvalificētu ārstniecības komandu, kas ir īpaši apmācīta šīs slimības, kā arī visu blakusslimību ārstēšanai. Ja jums vai jūsu tuviniekam ir šīs problēmas, lūdzu, meklējiet profesionāļu palīdzību.