Trešdiena, 22-Sep-2021, 7:47 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Par anoreksiju īsi un kodolīgi
Anoreksija ir tīši izraisīts badošanās stāvoklis. Saskaņā ar Eiropas datiem ar anoreksiju saslimst apmēram 0,28 % no visām jaunietēm un sievietēm.
Visbiežāk saslimst 14–18 gadus jaunas meitenes, kuru profesija vai vaļasprieks prasa slaidu ķermeni kā, piemēram, dejotājas, vingrotājas, balerīnas un modeles. Saslimušo sieviešu un vīriešu attiecība ir aptuveni 10:1. 

Ar anoreksiju saslimušajiem bieži ir raksturīga atturība savu emociju izpaušanā, noslēgts raksturs, priekšzīmīga uzvedība. Viņi gūst panākumus kā skolā, tā darbā. Bieži viņi ir uzauguši prasīgās, mērķtiecīgās un uz panākumiem orientētās ģimenēs. Anorektiķiem ir raksturīga sevis vērtēšana tikai uz ķermeņa svara un figūras pamata – jo labāk spēj kontrolēt savu svaru, jo vairāk sevi uzskata par labāk un augstāk vērtējamu. 

Anorektiķiem ir raksturīga savu domu koncentrēšana uz pārtiku, garastāvokļa maiņas, uzbudināmība, koncentrēšanās grūtības, kūtrums, atraisītība publikas uzmanības priekšā. Anoreksija bieži var mīties ar bulīmiju, kad pēc ilgstošas badošanās notiek tā sauc. rijības periods, kas beidzas ar apēstās pārtikas izvemšanu. 

Anoreksijas pazīmes ir: 
· ķermeņa svara turēšana 15–25 % zem minimālās normas, kas paredzēta atbilstošajam vecumam un garumam; 
· spēcīgas bailes pieņemties svarā pat tad, ja svars ir nepietiekams; tas, kurš cieš no šiem traucējumiem, jūtas resns pat tad, kad ir badojies; 
· cilvēks sevi pieradina ēst ārkārtīgi maz un vieglu ēdienu vai arī atsakās no ēšanas; 
· domāšana, garastāvoklis un sociālā dzīve kļūst norobežota, garastāvokļa maiņas kļūst biežākas; 
· attiecībā uz sievietēm būtisks simptoms ir vismaz trīs menstruālo ciklu iztrūkums pēc kārtas; 
· pierunāšana, prēmijas un draudi nepalīdz pat tad, ja persona pati apsola beigt badošanos. 

Anoreksija organismā var izraisīt ļoti nopietnas izmaiņas. Ja ēdiens netiek uzņemts pietiekami ilgi, tas var izraisīt gremošanas orgānu regresu – samazinās gremošanas sulu izdalīšanās, palēninās sagremošana, pasliktinās barības vielu uzsūkšanās. Barības vielu trūkuma dēļ tiek traucēta visa organisma attīstība, kā arī hormonālās sistēmas, nervu sistēmas u.c. orgānu darbs. 

Tā kā anoreksija ir apzināti izraisīts badošanās stāvoklis, tad saslimušais neatzīst problēmas nopietnību, bet ir apmierināts par katru pazudušo kilogramu, tādēļ tikai retais no saslimušajiem nokļūst līdz ārstam. Igaunijā gan nav precīzu statistikas datu par saslimušajiem, taču ir zināmi vairāki pacienti, kas badošanās izraisīto seku dēļ ir nomiruši vai kritiskā stāvoklī nokļuvuši intensīvajā terapijā. Anoreksijas ārstēšana notiek ļoti ciešā pacienta, psihologa un dietologa sadarbībā un tā ilgst pat vairāk nekā gadu. Ārstēšana ir sekmīgāka, ja piedalās kāds no ģimenes vai tuvajiem cilvēkiem. Ārstēšana sākas ar slimības apzināšanos un, ja slimais saprot slimību un vēlas kaut ko mainīt, tam seko sistemātiska psihoterapija. 
Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (11-Sep-2013)
Skatījumu skaits: 1475 | Atslēgvārdi: anoreksija