Trešdiena, 22-Sep-2021, 7:23 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Kompulsīvā pārēšanās. Vairojot izpratni sabiedrībā
Sabiedrība tiek dažādi iedalītas slimības. Ja cilvēks apslimis ar angīnu, visi kā viens parasti nosaka – ak tu nabadziņš! Un cenšas palīdzēt. Ja slimības cēlonis ir kas nepiedienīgāks (seksuāli transmisīvs ceļš), attieksme ir pavisam savādāka, īpaši pret HIV slimniekiem. Taču ir vēl kāda slimību grupa, par kuru plašākai sabiedrībai parasti ir maza saprašana. Šai grupai pieder tādas slimības kā veģetatīvā distonija un kompulsīvā pārēšanās.

Šoreiz gribētos parunāt tieši par pēdējo. Protams, apzinos, ka neviena tagad neteiks – jā, jā, man arī ir tā slimība. Un ne tikai tādēļ, ka bieži vien šie cilvēki neapzinās, kas ar viņiem notiek, bet arī tādēļ, ka sabiedrībai tas ir kas svešs. Tādēļ sieviešu forumos var atrast šādas un līdzīgas skumjas atziņas:

„Man ģimenē neviens to nezina un es dzīvoju viena pati - tā, ka neviens pat nenojauš”

"jā, es jau vairākus gadus ar to cīnos. Neviens par to nezina, godīgi sakot - negribas arī nevienam stāstīt.
Šķiet, ka tikai pēdējos 2 gadus es pamazām sāku tikt galā ar šīm rīšanas lēkmēm. Man ir tā - ar prātu saprotu, ka esmu paēdusi, bet tik un tā vajag ēdienu. "

„Es arī sarijos visu ko varu atrast, pēc tam viss arī aiziet podā.   
Draudzenes un neko nenojauš, tā dzīvojos viena pati savā pasaulītē.
Ģimene redz ka labi kkas nav, bet manā dzīvē nejaucas vismaz pagaidām. Pa nedēļu neēdu praktiski neko, pa brīvdienām riju visu pēc kārtas un vemju. "

Lielākoties tuvinieki nezina. Varētu domāt, ka tas ir kas traki lipīgs un nāvējošs, bet tā nav! Būtībā kompulsīvo pārēšanos tautā sauc par rijības lēkmēm. Pat tad, kad cilvēks šķietami jau ir paēdis un vairs viņam nekārojas ēdamā, viņš tik un tā ēdīs. Un ēdīs visu pēc kārtas līdz ledusskapis būs tukšs. Pilnīgi nekontrolējami. Cilvēkam jau būs palicis slikti no ēšanas, bet viņš tik un tā stūķēs iekšā kārtējo bulciņu vai vienalga ko, kas ir mājās. Tas gan, kā noprotams, nav katru reizi, bet lēkmjveida.

Slēpts lielākoties tas tiek tādēļ, ka apkārtējie to nesaprot. Viņi gluži vienkārši uzskata to par pārmērā lielu apetīti. Ja tiek saņemti uzsaucieni – beidz taču vienreiz ēst! Nu cik tev lien? Atkal jau ēd??! Cilvēks sāk slēpties. Ēd klusībā un viens pats. Situācija pasliktinās.

Bet kāds ir cēlonis šai saslimšanai? Kā jau visām ar ēdienu saistītajām slimībām (anoreksijai, bulīmijai u.c.) psiholoģiska rakstura. Cilvēki lielākoties cenšas apēst savas emocijas. Ēd, kad ir slikti, skumji, jūtas bezpalīdzīgi un pamesti. Palīdzēt, protams, ir iespējams. Aizvien biežāk ārsti – psihoterapeiti sniedz palīdzību kompulsīvās pārēšanās slimniekiem. Rezultāti ir pārsteidzoši pozitīvi.

Tādēļ mans aicinājums būtu, vairot izpratni sabiedrībā. Vairāk runāt par šīm tēmām, vajag apzināties, kas ar mums notiek un tikai tā mēs spēsim sev palīdzēt. Un tā vietā, lai kritizētu savus ģimenes locekļus un draudzenes par pārmērīgu ēšanu, padomāsim, vai cēlonis tiešām ir izsalkums, vai kas daudz nopietnāks. Šajās saslimšanās, ļoti nepieciešams ir līdzcilvēku atbalsts un ja jau pat draugi un ģimene neko nenojauš, tad kā gan tas var notikt? 


Avots: http://www.sieviesuklubs.lv/veseliba/kompulsiva-paresanas-vairojot-izpratni-sabiedriba-55461/
Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (09-Dec-2013)
Skatījumu skaits: 1463