Trešdiena, 22-Sep-2021, 7:43 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ēdiens kļūst par ienaidnieku
Lielākā daļa meiteņu nav apmierinātas ar savu svaru un izmēģinājušas vismaz vienu diētu, bet dažas sirgst ar nopietniem ēšanas traucējumiem jeb anoreksiju.

«Bads un fiziska pārpūle veicina strauju krišanos svarā. Man ir bijušas pacientes, kuras badā paģībušas skolā vai uz ielas un nestuvēs tiek ienestas pa slimnīcas durvīm,» stāsta Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītāja, bērnu psihiatrijas speciāliste profesore Raisa Andrēziņa. 

«Parasti viss sākas ar iedomām par savu objektīvai patiesībai neatbilstošu tuklumu. Meitene pēta sevi spogulī vienu dienu, otru, bet pēc mēneša viņa ir atradusi savā augumā simtiem trūkumu un atšķirību no modē esošajām «zīmuļa» figūrām. Ja aplamajam savas ārienes vērtējumam vēl pievienojas kāda kritiska draudzeņu piezīme par ārējo izskatu, meitene var tā ierobežot ēšanu, ka iztiek tikai ar šķidrumu, uzkožot kādu burkānu vai žāvētu augli,» stāsta R. Andrēziņa.

Paniskajām un nepamatotajām bailēm pieņemties svarā, kas veselīgas, mundras pusaudzes un jaunietes padara par nespēka mocītiem, vājiem kaulu kambariem, ir arī medicīnisks apzīmējums – anoreksija (anorexia nervosa).

Visbiežāk no anoreksijas cieš apdāvinātas meitenes (puiši ar to slimo ļoti reti), kas labi mācās, nepazīst kompromisus un grib būt pirmās it visur – mācībās, mūzikas skolā, sportā. Ja viņas ir apņēmušas kļūt slaidas, tad neapstāsies nekādu šķēršļu priekšā un ir gatavas ne tikai nepārtraukti skaitīt kalorijas un atteikties no ēdiena, bet arī stundām ilgi vingrot, darboties ar trenažieriem vai karsēties saunā.

Psihiatre teic, ka bieži vien 1,80 m gara jauniete sver tikai 30 – 40 kilogramus, tomēr, lūgta uzzīmēt savu pašportretu, ataino sevi ar milzīgiem apaļumiem. Pēc ārstes domām, sava fiziskā «es» uztveres pārmaiņu iemesls varētu būt hipoproteinēmija jeb olbaltumvielu un ogļhidrātu trūkums, jo visu diētu ienaidnieks numur viens ir saldumi un miltu izstrādājumi. Pastāv viedoklis, ka vainojama varētu būt arī iedzimtība. Profesorei nācies konsultēt meitenes ar ēšanas traucējumiem, kuru mātēm arī būtu nepieciešama psihologa vai vismaz diētas ārsta ieteikums, ka izmisīga vēlme saglabāt pusaudzes figūru var kaitēt četrdesmitgadīgas sievietes veselībai.

Badošanās sekas –slimības

Badošanās sākumā vēl saglabājas ēstgriba, kuras apspiešanai nepieciešams milzīgs gribasspēks, bet pēc diviem trim mēnešiem pazūd gan apetīte, gan bada sajūta. Pēc tam sāk attīstīties sirds muskuļa vājums jeb distrofija, palēninās sirdsdarbība, pazeminās arteriālais asinsspiediens, tiek bojātas aknas un nieres (parasti šie traucējumi ir atgriezeniski), parādās anēmija un izmainās asinsaina. Pubertātes vecuma meitenēm badošanās ļoti smagi iedragā endokrīno sistēmu, cieš arī galvas smadzenes, parādās grūtības koncentrēties, tādēļ daudz vairāk laika jāvelta mācībām. Kad svars nokritis zem kritiskās robežas, enerģijas trūkumam un izsīkumam pievienojas arī depresija.

«Manā praksē bijuši divi smagi anoreksijas gadījumi. Meitenes badojās un lietoja tikai daudz šķidruma, kas pakāpeniski izskaloja no organisma minerālvielas, arī kalciju, radot muguras skriemeļu lūzumus,» atceras ginekoloģe Melānija Orleāne«Badošanās izraisa ne vien menstruālā cikla traucējumus, bet pat amenoreju jeb menstruāciju izzušanu, kas jaunajai sievietei nākotnē var apgrūtināt iespēju ieņemt bērniņu. Ļoti smagi cieš arī imūnā sistēma, tādēļ uzliesmo un pievienojas dažādas infekcijas – gan ginekoloģiskas, gan citas, piemēram, pneimonija.«

Pētījumi liecina, 40% gadījumu anoreksiju izdodas izārstēt, taču arī turpmāk saglabājas tieksme kontrolēt uzturu un fiziskās aktivitātes, 40% – slimība atkārtojas, bet 20% meiteņu ēšanas traucējumi kļūst hroniski, jo to pamatā ir kāda nopietna psihiska saslimšana, piemēram, depresija, bet anoreksija ir tikai viens no tās simptomiem.

Bieži vien diētas ārstam, endokrinologam vai gastroenterologam nav pa spēkam pārraut badošanās burvju apli, jo anoreksija ir tikai psiholoģisku problēmu (attiecības ar vienaudžiem, ģimenes konfliktu u. c.) sekas. Piemēram, Lietuvas galvaspilsētā Viļņā izveidots ēšanas traucējumu centrs, kurā anoreksijas pacientēm palīdzību sniedz speciālistu komanda – psihiatrs, psihoterapeits, diētas ārsts un kustību terapeits, kas ar īpašu vingrojumu palīdzību rosina meitenēm objektīvi novērtēt savus ķermeņa apmērus.

Latvijā pacienti ar ēšanas traucējumiem parasti ārstējas psihiatra, psihoterapeita vai psihologa uzraudzībā, piemēram, Neirožu klīnikā Jūrmalā. Tie vecāki, kam maciņš ir biezāks, savām atvasēm paši nokomplektē speciālistu komandu, iekļaujot terapijā arī vingrošanu, masāžu un Austrumu klasisko akupunktūru (ar zelta vai platīna adatām), arī diētas ārsta konsultācijas. Speciālisti apgalvo, ka, veicot visus šos pasākumus, no anoreksijas var atbrīvoties pusgada laikā.

***

Der zināt

Anoreksijas simptomi:

- uzmācīgas bailes no svara pieauguma (dažādu diētu ievērošana, badošanās, pārmērīga fiziska slodze, caurejas un vemšanas izraisīšana, diurētisko līdzekļu lietošana);

- sava ķermeņa uztveres traucējumi (redz to, kā nav);

- izteikta svara nepietiekamība (svars vismaz par 25% zemāks par normālo savā vecuma grupā).a

Anoreksijas sekas:

- svara zudums jeb kaheksija – taukaudu slānis samazinās, zūd muskuļu masa;

- sirds problēmas. Sirds muskuļi kļūst plānāki, pavājinās sirdsdarbība, rodas sirds ritma traucējumi;

- reproduktīvās sistēmas traucējumi. Samazinās hormonu daudzums, izzūd menstruācijas, var parādīties rauga sēnīte (kandidoze) un dažādi iekaisumi;

- osteoporoze – kauli kļūst trausli un lūst;

- āda kļūst sausa, zvīņaina, nagi – trausli, izkrīt mati;

- psihiskas problēmas, piemēram, depresija.


Avots: http://www.apollo.lv/zinas/ediens-klust-par-ienaidnieku/366146
Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (31-Okt-2013)
Skatījumu skaits: 1540