Trešdiena, 22-Sep-2021, 7:16 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Atkarība no ēdiena (remed.lv)
Ikviens vēlas iegūt veselīgu un skaistu augumu – bez liekām tauku rezervēm, bet ar augumam atbilstošu svaru. Tomēr ir cilvēki, kuru ķermeņa svars pārsniedz vairākus simtus. Šie indivīdi ļoti bieži ir atkarīgi no ēšanas. Tā izpaužas kā nespēja atturēties ēdiena pat tad, kad izsalkums jau ir apmierināts. Nododoties savai iemīļotajai nodarbei (šajā gadījumā – ēšanai), smadzenēs izdalās endorfīni jeb laimes hormoni, kas rada labsajūtu. Kad to iedarbība ir beigusies, cilvēks jūtas nomākts un atkal pievēršas tik ļoti ierastajai nodarbei.

Atkarība no ēdiena ir tāda pati atkarība kā jebkura cita. Tikai, iespējams, tā ir sabiedrībai pieņemamāka, jo parasti apkārtējiem netraucē. Tās rezultātā cilvēks manāmi pieņemas svarā – organisms nespēj patērēt visas uzņemtās kalorijas un uzkrāj tās tauku rezervēs. Cilvēks vairs nespēj būt noteicējs pār savu dzīvi – galveno vietu dzīvē ieņem ēdiens. Cilvēki, kas ir atkarīgi no ēšanas, uzvedībā līdzinās citu atkarību (alkohola, narkotiku) slimniekiem. Viņi nespēj kontrolēt savas tieksmes, un, ja nav iespēja tās apmierināt, viņi kļūst agresīvi un bieži vien nekontrolējami.

Negausīga ēšana var izraisīt ļoti nopietnas veselības problēmas, jo ikdienā netiek lietota veselīga pārtika – neviens vēl nav sūdzējies par kādām blakusparādībām, kuras izraisa pastiprināta dārzeņu un augļu lietošana uzturā. No ēdiena atkarīgie cilvēki priekšroku dod ar kalorijām, taukvielām un cukuru bagātiem produktiem.

Bieži vien no ēšanas atkarīgie cilvēki neizjūt sāta sajūtu, kas darbojas kā dzinulis nepārtrauktai ēdiena uzņemšanai.

Daudzi speciālisti šo slimību salīdzina ar atkarību no narkotikām. Abas darbojas pēc viena principa – organismam tiek dotas vielas, kas izraisa laimes sajūtu. Regulāri apgādājot organismu ar šīm vielām, rodas pieradums (atkarība). Ja vielu piegāde tiek pārtraukta, organisms uz to reaģē – sākās krampji, lēkmes un citas blakusparādības. Daudzi cilvēki nemaz nenojauš, cik patiesībā nopietna ir atkarība no ēdiena (un cukura). Tā var izraisīt diabētu, sirdstrieku, augstu asinsspiedienu, galvas un muskuļu sāpes u.c.

Cīņa ar atkarību

Tā kā ēšanas traucējumi var novest pie ļoti nopietnām veselības problēmām, savas tieksmes ir jācenšas kontrolēt. Pamazām sāc ierobežot neveselīgu pārtikas produktu patēriņu, un pievērsies fiziskām aktivitātēm. Ja vēlies ēst mazāk, ēdienam pievieno garšvielas, kas tev negaršo. Šādā veidā ikdienā apēdīsi mazāku pārtikas daudzumu.

Garša

Negausīga ēšana bieži vien veicina garšas kārpiņu atrofāciju – tās nespēj atjaunoties un rezultātā zaudē savu galveno funkciju: izjust garšu. Lai no tā izvairītos, ieturi pauzi starp maltītēm un samazini cukura un sāls patēriņu.

Maltītes

Pakāpeniski palielini savu maltīšu skaitu līdz sešām un noteikti samazini apēsto porciju lielumu. Ēd bieži, bez mazās devās. Ēdienkartē iekļauj veselīgus produktus. Katrai maltītei velti vismaz 20 minūtes. Ēšanas laikā nenodarbojies ar citām aktivitātēm, piemēram, ar televizora skatīšanos vai grāmatas lasīšanu.

Izsalkums

Centies kontrolēt savu izsalkumu. Ja jūti, ka organisms prasa ēdienu, vispirms iedzer glāzi ūdens. Bieži vien cilvēki izsalkumu jauc ar slāpēm pēc ūdens.

Vājības

Ja tava vājība ir ātrās ēdināšanas restorāni, centies no tiem izvairīties un ikdienā neapmeklēt sabiedriskas vietas, kur tie ir pieejami. Galvenais uzdevums ir cīnīties ar savu kāri pēc neveselīga ēdiena.

Motivācija

Ikdienā centies sevi nepārtraukti motivēt – izvirzi noteiktus mērķus un nosaki atlīdzību par to sasniegšanu.

Iecietība

Esi iecietīgs pret sevi. Katrs mēs pieļaujam kļūdas. Galvenais ir saņemties un ko mainīt savā dzīvē. Aizmirsti sliktās atmiņas, koncentrējies uz jaunas, labākas dzīves uzsākšanu.
Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (11-Sep-2013)
Skatījumu skaits: 2172 | Atslēgvārdi: atkarība no ēdiena