Trešdiena, 22-Sep-2021, 8:30 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ar ko bulīmija atšķiras no vienkāršas pārēšanās? (Regīna Olševska, «Latvijas Avīze»)
Ar ko bulīmija atšķiras no vienkāršas pārēšanās? Kā to ārstē? Sandra Rīgā

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas katedras profesore Raisa Andrēziņa:

«Bulīmija ir slimība, kurai raksturīgas regulāras pārēšanās epizodes. To parasti novēro 18–35 gadus vecām, slaidām, bet ne kritiski tievām sievietēm (vīrieši ar to slimo ievērojami retāk). Anoreksija un bulīmija nereti ir kā vienas lugas pirmais un otrais cēliens. Sākumā jaunā sieviete cieš no anoreksijas — neirotiskiem ēšanas traucējumiem, kuriem raksturīgas uzmācīgas bailes no svara pieauguma, bet pēc tam — no pārēšanās lēkmēm. Mēdz būt arī jaukti ēšanas traucējumi, kad sieviete cieš gan anoreksijas, gan bulīmijas un badošanās mijas ar pārēšanās lēkmēm gluži kā narkotiku lietotājam, kurš zināmu laiku atturējies no narkotiku lietošanas.

19–25 gadus vecām jaunietēm bulīmija reizēm var sākties arī bez anoreksijas etapa.

Slimības cēlonis ir kāda grūti risināma psiholoģiska problēma vai trauma, piemēram, nesaskaņas intīmajā dzīvē. Dienā krājusies spriedze parasti izlaužas naktī, liekot doties pie ledusskapja un pieēsties, lai pēc tam ēdienu atkal izvemtu. Turklāt tas atkārtojas vairākas reizes naktī. Pati ēšana bulīmijas pacientēm sagādā baudu, radot patīkamu un nomierinošu sāta sajūtu. Pēc tam viņas aptver sava «nozieguma» smagumu, jo nav noturējušās un sarīkojušas sev ēšanas svētkus, par to jūtas vainīgas un nožēlo savu rīcību. Seko reflektora vemšanas izraisīšana un milzīgs atvieglojums par atbrīvošanos no sava «grēka».

Kāda mana paciente — 20 gadus veca jauniete — bija zaudējusi māti, bet tēvs, pieredzējis pedagogs, pārmērīgi kontrolēja viņas dzīvi — meitenei bija jābūt labākajai klasē, izcilai studentei, mūziķei. Pārspīlētās prasības noveda pie bulīmijas. Viņa stāstīja: «Atklāju, ka pēc tam, kad pārēdos, bet pēc tam izvemjos, man kļūst ļoti labi ap sirdi. Kad jutu, ka vairs nespēju izturēt, nākot mājās no augstskolas, nopirku piecus klaipus svaigas baltmaizes un naktī tos ātri apēdu, uzdzerot ūdeni. Kad viens klaipiņš bija apēsts, skrēju uz vannas istabu. Tikai pēc apēstā ceturtā vai piektā klaipiņa jutu, ka iekšējā spriedze beidzot ir noņemta. Jutos atslābusi un varēju mierīgi gulēt līdz rītam.» Arī slavenā princese Diāna cieta no neirotiskajiem ēšanas traucējumiem — bulīmijas.

Tā kā lielākajā daļā gadījumu bulīmijas iemesls ir psiholoģiski konflikti, kurus pacientei pašai ir grūti atrisināt, visefektīvāk to ārstēt ar psihoterapijas palīdzību.»

Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (11-Sep-2013)
Skatījumu skaits: 1555 | Atslēgvārdi: bulīmija, ēšanas traucējumi, anorekisja