Trešdiena, 22-Sep-2021, 8:17 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Anoreksija (http://www.ldusa.lv/lat/anoreksija/)

Brīdinājuma pazīmes:


– Dramatiska ķermeņa svara samazināšanās;

– Pastiprināta uzmanība tiek pievērsta kalorijām, svaram, ēdienam, diētai;

– Atteikšanās no atsevišķiem pārtikas produktiem līdz pilnīgai produktu grupas izslēgšanai (piemēram, atteikšanās no ogļhidrātiem u.tml.);

– Bieža izteikšanās par to, ka ir liekais svars, lai gan ir svara nepietiekamība;

– Trauksme par pieņemšanos svarā;

– Ir izstrādāts ēšanas „rituāls” ( ēšana tikai noteiktā laikā, pārāk rūpīga ēdiena sakošļāšana, ēdiena pārvietošana no viena trauka malas uz otru);

– Atteikšanās no ēdiena;

– Atteikšanās piedalīties draugu aktivitātēs;

– Ar visu attieksmi un uzvedību tiek norādīts uz to, ka diētas ievērošana un svara samazināšana ir primārais.


Fizioloģiskas izmaiņas:

 

1. novājēšana

2. sirdsdarbības palēnināšanās un asinsspiediena pazemināšanās

3. vēdera uzpūšanās

4. aizcietējumi

5. plaukstu un pēdu pietūkums

6. sausa āda

7. pieaug apmatojums tai skaitā uz sejas

8. matu izkrišana

9. aukstas plaukstas un pēdas

10. amenoreja

11. bāla āda (viegla anēmija)

 

Bioķīmiskas izmaiņas


Slimniekam ir spēcīgs ķermeņa masas zudums, muskuļu vājums, noguruma sajūta, glikogēna trūkums, kas izraisa glikoneoģenēzi un muskuļaudi sāk sabrukt. Badošanās dēļ pacientiem ar anoreksiju samazinās smadzeņu izmērs. Pazeminās hormomu līmenis asinīs, izņemot kortizolu, kura līmenis pieaug. Samazinās vairogdziedzera darbība (hipotireoze). Ir paaugstināts osteoporozes risks, ko veicina amenorejas, zema estrogēna, zema ķermeņa svara un kalcija trūkums uzturā. Bieži pacientiem ir palielināts seruma holesterīns un karotīns. Seruma elektrolītu aina parasti ir normas robežās pacientiem, kas tikai ierobežo sevi ēdiena uzņemšanā, savukārt tiem pacientiem, kas izraisa vemšanu vai caurejas, serumā ir novērojamas visdažādākās novirzes no normas, biežākās ir – hipokaliēmija, hiponātriēmija, hipofosfatēmija. Lielu vitamīnu trūkumu anoreksijas slimniekiem nenovēro bieži. Tas varētu būt saistīts ar to, ka anoreksijas slimnieki parasti izvēlas vitamīniem bagātus produktus vai arī lieto vitamīnu preparātus. Plazmā varētu būt samazināts cinka daudzums.

 

Ārstēšana:


- Atjaunot zudušo svaru, hospitalizētiem pacientiem vēlamais svara pieaugums 1-1,5 kg nedēļā, ambulatoriem pacientiem 0,3 – 0,5 kg nedēļā. 
- Ārsta dietologa vai uztura speciālista konsultācijas;
- Psihoterapija;
- Medikamentozā ārstēšana.

 

Uztura terapija


Galvenais terapijas mērķis ir pārtraukt svara zudumu, kamēr tiek atjaunots uztura un psiholoģiskais balanss. Jāveicina regulāras un veselīgas ēdienreizes, lai veicinātu svara pieaugumu. Atgūt zaudēto ķermeņa svaru ir vēlams ar parasta uztura uzņemšanu (orāli). Tomēr pacienti bieži pretojas normāli ēst un arī dzert, pilnuma sajūtas vai vēdera uzpūšanās dēļ. Šie ir galvenie simptomi, kurus rada kuņģa - zarnu trakta motilitātes un metabolisma samazināšanās. Pie aizcietējumiem nav vēlams pacientiem lietot caurejas līdzekļus. Priekšroka ir veselīgam uzturam, nekā uztura bagātinātāju lietošanai, bet izmantot atsevišķos gadījumos tos var, atsevišķi vai kopā ar uzturu.

 

1200 kcal ir minimālais dienas kaloriju ieteicamais daudzums, no kura 50% ir jāsastāda ogļhidrātu kalorijām. Ja uztura terapijas sākumā diētā olbaltumu ir vairāk nekā ogļhidrātu, tas var izraisīt strauju svara pieaugumu un nomākt pacientu. Kaloriju daudzumu jāpalielina par 200 kcal vai vairāk nedēļā, atkarīgs no pacienta veselības stāvokļa. Pārāk strauja kaloriju palielināšana novājināta pacienta diētā var radīt tādas komplikācijas, kā masīvas, sāpīgas perifēras tūskas un retos gadījumos kuņģa izplešanos. Šajā gadījumā kaloriju palielināšana tiek pārtraukta un samazināts sāls daudzums diētā. Diurētiķi nav ieteicami. Olbaltumi diētā ir jārēķina 0,8 – 1,0 g uz kilogramu ķermeņa svara.

 

Uzturvielu sadalījumam ir jābūt apmēram šādam 50% ogļhidrāti, 25% olbaltumi, 25% tauki.

 

Uzturam anoreksijas slimniekiem ir jābūt ļoti labi sabalansētam, iekļaujot parastu tradicionālu pārtiku un piemērojot to katram individuāli, ievērojot iepriekšējos ēšanas paradumus. Vislabāk ir ievērot 6 nelielas ēdienreizes dienā, kuras satur mazu tauku daudzumu. Ir jādod priekšroka uzturam ar augstu uzturvērtību, nevis uzturam ar „plikām” kalorijām, piemēram, saldām želejām vai lapu salātiem. Nevajadzētu lietot pārmērīgi daudz sāls vai saldinātāju, jo tie nomāc ēdiena dabīgo garšu. Kofeīnu saturošus dzērienus ir jāierobežo, jo tie ietekmē apetīti un bieži tos pielieto kā diurētisko līdzekli. Lai nodrošinātu normālu vēdera izeju, jāuzņem pietiekošs balastvielu daudzums, sevišķi tiem slimniekiem, kuri līdz šim ir pārmērīgi daudz lietojuši caurejas līdzekļus vai arī bija badošanās izsaukti aizcietējumi. Pakāpeniski diētā ir jāievieš „aizliegtie” un „biedējošie” produkti vai produktu grupas.
Veiksmīgi noritot ārstēšanai, stingrām diētas robežām ir jāpāriet veselīga uztura principos.

 

Atveseļošanās kritēriji:


• normalizēta vielmaiņa
• uzņemamais uzturs ir dažādots
• normalizētas organisma fizikālās funkcijas (menstruācijas, āda un zobu veselība, enerģija, kuņģa – zarnu trakta darbība)
• normālas ķermeņa dienas svara svārstības
• ir skaidrs normāls uztura uzņemšanas modelis
• tiek atpazīta izsalkuma sajūta un atbilstoši apmierināta
 

Pirmās izveseļošanās pazīmes ir tad, kad fizikālie un psiholoģiskie slimības simptomi paliek vājāk izteikti.
Terapijas sākuma fāzē diētas kaloriju daudzums ir zemāks par rekomendējamo, kas rada nepietiekamu visu uzturvielu uzņemšanu. Šajā periodā slimniekam var ieteikt lietot vitamīnu un minerālvielu preparātus. Terapijas laikā pakāpeniski kaloriju daudzums pieaugs un tikko tas sasniegs rekomendējamo robežu, uzturam jānodrošina visu uzturvielu rekomendējamos daudzumus.

Pēc 6 mēnešu līdz 6 gadu ilgas terapijas 50%-80% pacientu ar anoreksiju izveseļojas pilnībā vai daļēji. Ap 40 – 50% izveseļojas pilnībā, 30-40% izveseļojas pietiekami, lai dzīvotu pilnvērtīgu dzīvi, lai gan viņiem var būt domas vai uzvedība saistīta ar ēšanas traucējumiem. 15 -25% neizveseļojas un turpina slimot ar anoreksiju un saņemt terapiju ilgus gadus.

 

Izveseļošanās ir biežāk, ja:

 

1. Sieviete ir jauna, nebija ļoti mazs svars vai nebija aptaukošnās pirms tam;

2. Terapija tika saņemta pirmo reizi, un tā ir uzsākta agrīni;

3. Tiek saņemts ģimenes atbalsts un starp ģimenes locekļiem nav konfliktu;

4. Sieviete ir vairāk ievērojusi diētu vai vingrojusi nekā vēmusi un lietojusi caurejas līdzekļus;

5. Anoreksija nav saistīta ar bulīmiju.

 

Izmantotā literatūra:

1. www.nationaleatingdisorders.org (The National Eating Disorders Association (NEDA))
2. Suzanne Abraham. Eating Disorders. Oxford University Press, 2008
3. http://www.partikasdb.lv (Latvijas pārtikas informatīvais portāls)

Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (11-Sep-2013)
Skatījumu skaits: 1719 | Atslēgvārdi: anoreksija. ārstēšanās