Sestdiena, 23-Okt-2021, 9:35 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti

Kopējais ierakstu skaits katalogā: 104
Parādītie ieraksti: 96-100
Lappuses: « 1 2 ... 18 19 20 21 »

Ar ko bulīmija atšķiras no vienkāršas pārēšanās? Kā to ārstē? Sandra Rīgā

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas katedras profesore Raisa Andrēziņa:

«Bulīmija ir slimība, kurai raksturīgas regulāras pārēšanās epizodes. To parasti novēro 18–35 gadus vecām, slaidām, bet ne kritiski tievām sievietēm (vīrieši ar to slimo ievērojami retāk). Anoreksija un bulīmija nereti ir kā vienas lugas pirmais un otrais cēliens. Sākumā jaunā sieviete cieš no anoreksijas — neirotiskiem ēšanas traucējumiem, kuriem raksturīgas uzmācīgas bailes no svara pieauguma, bet pēc tam — no pārēšanās lēkmēm. Mēdz būt arī jaukti ēšanas traucējumi, kad sieviete cieš gan anoreksijas, gan bulīmijas un badošanās mijas ar pārēšanās lēkmēm gluži kā narkotiku lietotājam, kurš zināmu laiku atturējies no narkotiku lietošanas.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1567 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

•    Bulīmija parasti ir hroniska psihoemocionāla stresa rezultāts. Šajos ekonomiskās krīzes apstākļos slimība, visdrīzāk, vērsīsies plašumā, jo arī vecāki jūt spriedzi un nespēj bērniem mājās radīt emocionāli drošu vidi. Riska grupā tagad ir arī tās meitenes vai jaunietes, kuru vecāki aizbraukuši strādāt uz ārzemēm un kuras palikušas šeit pie attāliem radiniekiem. Atstumtības izjūta provocē saslimšanu ar anoreksiju un bulīmiju

•    Nereti ar bulīmiju saslimst arī tās jaunietes, kas pusaudžu vecumā nav saņēmušas akceptu no tēva. Meitene tieši no tēva saņem ziņu, ko vīrieši novērtē pretējā dzimumā. Ja brīdī, kad meitene veidojas par sievieti, viņa no tēva dzird neiejūtīgas piezīmes, viņā veidojas mazvērtības apziņa, ka tāda, kāda viņa ir, vīriešiem patikt nevar. Viņai sevi nepieciešams uzlabot.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1979 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Izplatītākā ēšanas traucējumu forma. Tiek dēvēta arī par atkarību no ēdiena. Raksturīga liela ēdiena daudzuma uzņemšana, bet atšķirībā no neirotiskās bulīmijas, neseko sistemātiska vemšanas izraisīšana vai citas darbības ar mērķi izvadīt no organisma uzņemto barību.
Biežas epizodes ar nekontrolētu ēšanu, kad cilvēks nespēj sevi kontrolēt un ir izmisis, kā rezultātā apēd vairāk nekā nepieciešams, 2 stundu laikā apēdot vairākus tūkstošus kaloriju. Šīm epizodēm seko liela vainas apziņa, depresīvas domas. Ēd kad nav izsalkuši un ļoti daudz laika un domu velta fantāzijām par ēšanu vienatnē.
Šis traucējums bieži noved pie liekā svara un aptaukošanās. Ja neārstē šo ēšanas traucējumu, tas var novest pie augsta holesterīna līmeņa, 2.tipa cukura diabēta, kardiovaskulārajām slimībām, hipertenzijas, miega traucējumiem, lielas depresijas u.c. slimībām. Cilvēki, kas slimo ar kompulsīvo pārēšanos, ir vecāki nekā anoreksijas slimnieki, kā arī puse no slimniekiem ir vīrieši.
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 2223 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Bulīmija ir nopietns, dzīvībai bīstams ēšanas traucējums, kas raksturojas ar pārmērīgu ēšanu, kam seko paša izraisīta vemšana, lai atbrīvotos no apēstās pārtikas.


Bulīmijas trīs galvenie simptomi:

• Regulāri tiek apēsts liels pārtikas daudzums, zaudējot kontroli un nespēja apturēt pārēšanos;
• Regulāri tiek izraisīta vemšana vai lietoti caurejas, vai diurētiskie līdzekļi, badošanās un tiek veikti fiziski vingrinājumi;
• Liels uztraukums par savu ķermeni un svaru.

 

Bulimija nervosa pazīmes:
– Liels pārtikas daudzums tiek apēsts īsā laika posmā;
– Diurētisku un laksatīvu medikamentu lietošana;
– Vemšana pēc maltītes;
– Zobu emaljas bojājums;
– Atteikšanās no laika pavadīšanas ar draugiem;
– Pietūkums vaigu un žokļa apvidū;
– Biežas fiziskās aktivitātes;
– Pārlieku liela uzmanība tiek veltīta savam svaram, diētām un visam, kas ar to saistīts;
– Depresijas izpausmes;
– Parasti ķermeņa svars normas robežās.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1779 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Ēšanas traucējumus var raksturot kā tādus ēšanas paradumus, kas izraisa slimību vai veselības traucējumus. Uztura nozīme un mērķi pie ēšanas traucējumiem ir: pirmkārt, nodrošināt pilnvērtīgu, sabalansētu ēšanas plānu, kas arī veicinātu mainīt ēšanas paradumus, otrkārt, uzturam ir jānodrošina pieņemams svars un fizioloģisko funkciju normālu darbību. Šie ieteikumi attiecas uz cilvēkiem, kuriem ir diagnosticēti tādi ēšanas traucējumi kā: anoreksija, bulīmija vai kompulsīvā pārēšanās.

 

Parasti šo pacientu ārstēšana notiek mājas apstākļos. Hospitalizācija ir ieteicama tikai smagiem pacientiem vai arī, ja ārstēšanās mājās nav efektīva. Efektīvai ēšanas traucējumu pacientu ārstēšanai ir nepieciešama speciālistu komanda. Parasti ir terapija norit ar ilglaicīgau medikamentozu terapiju, psihologa, psihiatra palīdzību un uztura speciālista vai dietologa konsultācijām. Komandā ir svarīgs arī zobārsts.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1612 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

1-5 6-10 ... 86-90 91-95 96-100 101-104