Trešdiena, 22-Sep-2021, 7:50 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

21 gadsimta slimība - Anoreksija (kleoo.lv)
Stāvoklis, kad sieviete uzdod vēlamo par esošo, dzīvē sastopams ļoti bieži. Tā var novest pie vilšanās, bet, izrādās, mēdz būt arī daudz nepatīkamāki stāvokļi...
kad nevēlamais tiek pieņemts par esošo, turklāt cīņa ar šo nevēlamo pārsniedz visas saprāta robežas, var novest pie bēdīgām sekām. Runa ir par anoreksiju - baismīgu 21.gadsimta ļaunuma sakni. Anoreksija - psihiska saslimšana, kuras rezultātā novērojama patoloģiska un neadekvāta tiekšanās samazināt svaru, sasaucoties ar bailēm pārēsties. 

Cilvēki, kas cieš no anoreksijas (95 % gadījumu ir jaunas sievietes), redz sevi spogulī pilnīgi citādu nekā viņas ir patiesībā. Respektīvi, tas attiecas uz ārējo veidolu, kad dāma atgādina skeletu, kas pārvilkts ar ādu, vēl joprojām uzskata, ka viņa nav pietiekami notievējusi. 

Katri liekie 100 grami no kopējā svara tiek uztverti kā sakāve un neuzveicamas pārēšanās sākums. Katrs neapēstais barības gabaliņš, tieši otrādi, tiek uztverts kā uzvara pār sevi un tuvošanās ideālam, ja par ideālu var uzskatīt kaulainu augumu, bez neviena apaļuma un izmocītu skatienu. Pēc būtības cilvēks, kas atsakās lietot barību, pārmērīgi kontrolējot svaru, ir līdzīgs narkomānam. Tikai, atšķirībā no narkomāniem, kas baudu gūst saņemot attiecīgo vielu, ar anoreksiju slimie cilvēki baudu gūst atsakoties no ēdiena. Un tieši tāpat kā narkomāni, kas gatavi atdot par visu, lai tikai saņemtu vajadzīgo devu, cilvēki, kas cieš no anoreksijas, gatavi atdot visu, lai tikai atbrīvotos no liekā ēdiena, attiecīgi, pēc viņu domām, no liekā svara. Tikai visas briesmas šajā situācijā slēpjas tajā, ka vairs jau nav normāla svara, jo liekā svara neesamība nenozīmē kaulus, kas spiežas laukā no ādas un muskuļu neesamības tajās vietās, kur sievietei, pēc būtības, būtu jābūt nelielai tauku kārtai. Starp citu, nesen franču zinātnieki no Nacionālā zinātnisko pētījumu centra secinājuši, ka pierodot pie bada sajūtas, cilvēks badojoties gūst tādu pašu apmierinājumu kā lietojot ekstazīnu. 

Slimības pamatpazīme ir nevēlēšanās saglabāt svaru atbilstoši konstitūcijai, vecumam un cilvēka augumam. Standarta svars, pēc dietologu domām, ir svars, kas iegūts pēc šādas formulas - no auguma (centimetros) atņemt 100 un vēl 5 kilogramus. Cilvēka pieņemamajam svaram jābūt vismaz 85 % no svara, kas uzskatāms par standartu. 

Parasti ar anoreksiju slimie cilvēki zaudē svaru divos veidos: 

1. Ierobežojot ēdiena daudzumu - ievērojot stingras diētas, kuras pastiprina ar katru dienu, un tas sasaucas ar pārmērīgu nodarbošanos ar sportu. 

2. Attīrot organismu no uzņemtā ēdiena izskalojot kuņģi, veicot klizmu, mākslīgi veicinot vemšanu. 

Slimība progresē trīs etapos: 

Pirmajā etapā meitene secina, ka ir ar trūkumiem, ir nepilnīga, skaidrojot to ar lieko svaru. Šim etapam raksturīgs nomākts garastāvoklis un mēģinājums ierobežot ēšanu. 

Otrs etaps ir saistīts ar badošanos. Panākumi svara samazināšanā tiek nostiprināti ar stingrām diētām un vēlmi notievēt vēl vairāk. Šajā laikā jau sākas aktīva drēbju nost krišana, kas vēl vairāk mazina apetīti. Jaunā stingrā ada kļūst grumbaina, āda kļūst zila nevesela un nemitīgi salst, bieži sāk tecēt no deguna asins, parādās galvas reiboņi, vājums, aritmija, muskuļu spazmas. Menstruālais cikls kļūst neregulārs vai vispār pazūd - iestājas amenoreja, bet tai seko nosacītas iespējas apaugļoties un iznēsāt bērnu. 

Trešajā etapā notiek neatgriezeniska iekšējo orgānu distrofija. Tas notiek apmēram pēc pusotra vai diviem gadiem un var beigties letāli. Un tie nav tukši vārdi: nāve no vārguma - tas ir bēdīgs un baismīgs rezultāts: mirst aptuveni 20% cilvēku, kas slimo ar anoreksiju, pats augstākais mirstības procents starp psiholoģiskajām saslimšanām. Skaitļi apstiprina konkrētos piemērus. 

2006.gada augustā Modes nedēļā Montevideo tieši šova laikā nomira viena no pazīstamākajām un perspektīvākajām Urugvajas modelēm 22 gadus vecā Lusiela Ramos. Ieskrienot aikulisēs pēc defilē, Luisela nokrita. Modes skatē nebija mediķu un ātrā medicīniskā palīdzība nespēja viņai palīdzēt. Rezultātu nedeva ne venozās injekcijas, ne elektrošoks, ne sirds masāža, bet pētījumu rezultātā Ramosa mira apstājoties sirdij. Pēc viņas radinieku liecībām, viņa vairākas dienas pirms modes skates neko neēda. Ārsti uzskata, ka Luisela Ramos nomira no bada. 

Tas ir baismīgs piemērs, un kā izrādījās, neko citiem neiemācīja, un tikai dažus menešus vēlāk no anoreksijas neirozes un vārguma mira 21 gadu vecā Anna Karolīna Restona. Modele pārtika tikai galvenokārt no tomātiem un āboliem (kā zināms augļi ar viszemāko kaloriju daudzumu), ēda mazas porcijas un vienalga veicināja mākslīgo vemšanu. Esot 1,72 cm gara Anna Karolīna svēra 40 kg. Nokļūstot slimnīcā ar diagnozi - nieru mazspēja, viņa mira no vispārēja iekaisuma - organismam vienkārši nepietika spēka, lai cīnītos ar tādu vārgumu. 

Šī nāve, tiesa, lika modes biznesa pārstāvjiem pārskatīt modeles parametrus. Itālijas modes federācija, piemēram, izdeva manifestu, saskaņā ar kuru modelēm, kas jaunākas par 16.gadiem, jāuzrāda ārsta izziņa par veselības stāvokli. 

Labi, ka sperts pirmais solis, lai labotu izķēmoto un neveselo skaistuma ideālu, formulēto, pirmkārt, modelētāju ērtībai (uz pakaramajiem apģērbs negrumbojas un der atbilstoši izmēram pilnīgi visām modelēm, ja tās ir vienādi tievas), otrkārt, izķēmoto figūru no televizora ekrāna (kurš, kā zināms, pieliek 5-7 kg). Vārds "mazs" nav sinonīms "skaists un pievilcīgs", kā mūs ilgu laiku centās pārliecināt stilisti un modelētāji. 

Ja jūs gribat notievēt, tievējiet ar prātu, kaut kā izdomāti standarti nav mūsu veselības vērti.
Kategorija: Raksti medijos | Pievienoja: admin (11-Sep-2013)
Skatījumu skaits: 1437 | Atslēgvārdi: anoreksija, ēšanas traucējumi