Sestdiena, 23-Okt-2021, 11:18 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ierakstu skaits kategorijā: 100
Parādītie ieraksti: 1-10
Lappuses: 1 2 3 ... 9 10 »

Šķirot pēc: Datums · Nosaukums · Komentāri · Skatījumi
Lai nevajadzētu gaidīt nāvi (diena.lv)

Cilvēkiem, kuri cieš no ēšanas traucējumiem, tiek izstrādāts projekts veselības aprūpes kompleksai uzlabošanai 

Pasaules praksē ēšanas traucējumu problēmas ir plaši pētītas un aprakstītas, anoreksijas un bulīmijas slimniekiem ir pieejamas dažādas ārstēšanas un terapijas metodes. Diemžēl Latvijā līdz šim kompleksas ārstēšanas un rehabilitācijas programmas ēšanas traucējumu pacientiem nav. Slimību ārstē atsevišķi profesionāļi. Pacientiem un viņu tuviniekiem ir divas ziņas: viena laba un otra ne tik laba. Labā vēsts ir tāda, ka tiek gatavota ārstniecības un rehabilitācijas programma jaunietēm, kas cieš no ēšanas traucējumiem. Ne tik labā - to sāks īstenot ne ātrāk kā pēc gada. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1750 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

While we still have a long way to go in terms of understanding Eating disorders, I believe we have progressed.


Many of us get that “Eating disorders aren’t about food or weight” because it’s the number one phrase that gets shouted from the rooftops by Eating disorder sufferers & Eating disorder support organisations (for good reason) it was/is such a damaging misconception. But what many people still don’t understand, is what they ARE actually about. 

I feel like people avoid talking about what Eating disorders are about because they are SO complex, there are often many, many layers, an accumulation of different factors. It gets complicated. The most common phrase I hear…“I know that Eating disorders aren’t about food or weight…it’s about control.” Yeah. Often this is the case, the desire for control is hugely common but it’s a terribly over simplified explanation. The reasons behind the disorder are as individual as the sufferer him/herself, so it’s risky territory listing possible causes…But I’m writing this in the hope that it helps to broaden understanding of this illness and to shed some light into some of the darker, less spoken about underlying issues.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 34 | Pievienoja: admin | Datums: 27-Aug-2021

Kirsti Akkerman: eating disorders: nature, risk factors, etiology.

Lekcija par ēšanas traucējumiem un to ārstēšanu.

Video Kirsti Akkerman.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 35 | Pievienoja: admin | Datums: 27-Aug-2021

Aija Libere (Uztura speciāliste )

Pilnu rakstu lasiet: https://vivendicentrs.lv/lv/publications/stress-nepatikamas-emocijas-un-paresanas?fbclid=IwAR2sWmZYaicxNL58bpOc0TzYlIZ10VqOG1tfUcPmzQjiq5B1rfIHvfHgRZ8

Satraukums, neziņa, izolētība ir tikai dažas no izjūtām, ko cilvēks var piedzīvot it īpaši šobrīd, šajā neparastajā laikā, kad emocionālais fons daļai sabiedrības var būt ļoti nomācošs.

Kā lai sevi mierina un atslābinās?

Nepatīkamām, spēcīgām un laikus neatpazītām emocijām var parādīties arī dažādas blaknes. Ja ilgstoši netiek pievērsta pienācīga uzmanība, cilvēks var iemācīties dažādas aizsargreakcijas, lai šo emociju nejustu tik intensīvi. Viena no aizsargreakcijām, kas var attīstīties dzīves laikā, ir emociju apslāpēšana ar ēdiena palīdzību.

Un ne jau velti tieši ēšana! Pirmkārt, tā ir cilvēka fizioloģiska vajadzība, kas saistās ar pašu eksistences pamatu. Kad zeme zem kājām sašūpojas, rodas impulss to stabilizēt ar vispieejamāko rīku. Otrkārt, ēšanai piemīt nozīmīgs baudas elements, kas mēdz tikt izmantots kā instruments, lai mazinātu saasinātās izjūtas.

Lai arī varētu šķist, ka pārēšanās ir absolūti nevēlama un kaitē veselībai, tā gluži nav. Pārēšanās lēkme var būt spilgts signāls par to, ka kāda no vajadzībām nav apmierināta. Dažkārt, ja notiek ilgstoša izvairīšanās no iekšējiem signāliem, ķermenis komunikācijā var sākt izmantot arvien manāmākus pavedienus, kas ar laiku ir spējīgi arvien vairāk ietekmēt indivīda dzīves kvalitāti.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 236 | Pievienoja: admin | Datums: 26-Nov-2020

Neveselīga pārtika, pārēšanās tendence: ēšanas traucējumi skar arvien mazākus bērnus

/Ilze Zvaigzne, Mairita Znotiņa/ 

https://lr1.lsm.lv/lv/raksts/gimenes-studija/neveseliga-partika-paresanas-tendence-esanas-traucejumi-skar-arv.a131664/

"Par sevi pārliecināts un laimīgs bērns, kurš brīžiem arī nav tik laimīgs, jo dzīve ir dzīve arī bērna vecumā, ar ēšanas traucējumiem diez vai saslims," atzīst Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas psihiatre, psihoterapeite Ilze Mežraupe.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 350 | Pievienoja: admin | Datums: 02-Jūl-2020

Noa Pothoven sought help to end her life but was refused.

By

Updated 

REPORTER'S NOTEBOOK

It was a story too horrible to be true: A 17-year-old victim of sexual assault had been euthanized in the Netherlands.

And indeed, it wasn’t true. Noa Pothoven, a sufferer of anorexia and other mental illnesses, had previously sought euthanasia at a clinic without telling her parents — but she had been refused.

The teenager died at the weekend, several days after she began to refuse all fluids and foods. Her parents and doctors agreed not to force feed her or compel her into treatment against her will.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 592 | Pievienoja: admin | Datums: 06-Jūn-2019

Uz jautājumu, ko nozīmē būt skaistai, daudzi nešauboties atteiktu – kļūt tievai, ļoti, ļoti tievai, tādai kā tā modele, kā tā aktrise, kā tā šovu zvaigzne. Nepadomājot, ka darījums starp standartizētu skaistuma izpratni un veselību vienmēr ir riskants, jo var novest pie bīstamas mūsdienu slimības – anoreksijas.

(Selga Amata | "Patiesā Dzīve")

Biju ellē, nu esmu atgriezusies – tā savu anoreksijas pieredzi vērtē 18 gadus vecā Laura Sopele. Viņas sastapšanās ar šo slimību notika 13 gadu vecumā, un mokošais randiņš ilga trīs gadus. Laura atceras, ka viņa jutusies pilnībā iztukšota, flegmatiska, un vienīgais, ko meitene patiesi vēlējusies, – lai viņu liek mierā. Šādā iekšējā stāvoklī Laura beidzot piekrita mammas sarunātajai vizītei pie hipnopsiholoģes Daces Rolavas – speciālistes, kurai ir daudzu gadu pieredze darbā ar anoreksijas slimniekiem.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 626 | Pievienoja: admin | Datums: 06-Jūn-2019

Evija Hauka, TVNET

Muskuļotam vīrietim dzīvē veicas – viņam ir dārgas automašīnas, skaistas meitenes, viņu apbrīno, mīl, apskauž. Lieli muskuļi un «sešpaka» ir ceļš uz panākumiem, naudu, karjeru, statusu. Ja tev nav skaisti iedeguša ķermeņa, kurā spēlējas muskuļu viļņi, tu esi nekas. Bāls, izstīdzējis, ar ļumīgu vidukli, apaļu vēderu. Lūzeris! Aizvien vairāk puišu un jaunu vīriešu ir apsēsti ar savu ķermeni. Viņu apsēstība ir nevis metafora, bet slimība – smaga, grūti ārstējama. Pie speciālista jaunie vīrieši nonāk reti un smagā stāvoklī, jo ne vien slēpj savu atkarību, bet to bieži vien neatpazīst pat ārsti.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 958 | Pievienoja: admin | Datums: 25-Jūn-2018

Marina Loseviča

Psihiatre, LU Medicīnas fakultātes lektore, Sertifikācija un specializācija, Psihiatrs

http://arsts.lv/jaunumi/pasgribeta-badosanas-anoreksija-miti-un-skaidrojums

Pašgribētā badošanās jeb neirogēnā anoreksija ir psihiska slimība ar visaugstāko mirstību (5–20%) un visvienkāršāko diagnostiku. Diagnoze ir skaidra, ja pacienta ķermeņa svars ir pazemināts par vismaz 15% no normāla svara – ķermeņa masas indekss ir 17,5 vai zemāks – un tam nav cits iemesls.

Badošanās dēļ atrofējas un sarūk sirds, smadzenes, aknas, zarnas, nieres un muskuļi. Tieši badošanās dēļ rodas sirds ritma traucējumi, virsnieru mazspēja, bet pēc tam izzūd tievo zarnu skropstiņepitēlijs, un barības uzsūkšanās vairs vispār nenotiek. Nāves risks ir 10–18 reižu augstāks nekā vidēji populācijā.

Tieši no badošanās sekām bojā iet puse no pacientiem, vēl 20% nomirst, veicot pašnāvību. Pārējos, kam ir zudusi jebkāda pretošanās spēja slimībām, nogalina pievienojusies infekcija, piemēram, tuberkuloze.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1118 | Pievienoja: admin | Datums: 13-Apr-2018

Avots: DELFI Izklaide | 

Dziedātāja, kuru anoreksija noveda kapā

Septiņdesmito gadu supergrupas "The Carpenters" dziedātājas un bundzinieces Kerenas Kārpenteres cīņa ar ēšanas traucējumiem izvērtusies vistraģiskāk – anoreksija mūziķi noveda kapā. Gadiem kļūstot tievāka un tievāka, Kerena nemitīgi noliedza, ka viņai būtu jelkādas problēmas, un 1983. gadā aizgāja mūžībā. Anoreksijas izraisīta organisma ķīmiskā nelīdzsvarotība radīja problēmas ar sirdsdarbību.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 898 | Pievienoja: admin | Datums: 13-Apr-2018

1-10 11-20 21-30 ... 81-90 91-100