Sestdiena, 22-Jan-2022, 3:56 AM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Uzdot jautājumu
Sūtītāja vārds *:
Sūtītāja e-pasts *:
Vēstules tēma *:
Ziņojuma teksts *:

Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » 2021 » Septembris » 18 » Kas ir ēšanas traucējumi?
10:45 AM
Kas ir ēšanas traucējumi?

Ēšanas traucējumi ir specifiski, kompleksi, potenciāli dzīvību apdraudoši psihiski traucējumi, ko raksturo izmainīta domāšana par uzturu un ēšanu, ķermeņa masu, formu un attiecīga uzvedība, kas tālāk ietekmē psihosociālo adaptāciju un somatisko veselību.

Jebkāda rīcība vai attieksme, kas norāda, ka svara zudums, diēta vai ēšanas kontrole kļūst par centrālo cilvēka dzīves jēgu, ir nopietns signāls diagnosticēt ēšanas traucējumus.

Izplatītākie un bīstamākie ēšanas traucējumi ir anoreksija (anorexia nervosa) un bulīmija (bulimia nervosa).

anorexia

Anoreksija ir tīši izraisīts badošanās stāvoklis. Visbiežāk saslimst 14–18 gadus jaunas meitenes, kuru profesija vai vaļasprieks prasa slaidu ķermeni kā, piemēram, dejotājas, vingrotājas, balerīnas un modeles. Saslimušo sieviešu un vīriešu attiecība ir aptuveni 10:1. Ar anoreksiju saslimušajiem bieži ir raksturīga atturība savu emociju izpaušanā, noslēgts raksturs, priekšzīmīga uzvedība. Viņi gūst panākumus kā skolā, tā darbā. Bieži viņi ir uzauguši prasīgās, mērķtiecīgās un uz panākumiem orientētās ģimenēs. Anorektiķiem ir raksturīga sevis vērtēšana tikai uz ķermeņa svara un figūras pamata – jo labāk spēj kontrolēt savu svaru, jo vairāk sevi uzskata par labāk un augstāk vērtējamu.

Bulīmija ir nopietna, dzīvībai bīstama saslimšana, kas raksturojas ar atkārtotām pārēšanās lēkmēm, kā arī ekskluzīvām rūpēm par ķermeņa masu. Pacients regulāri atbrīvojas no apēstā, piemēram, to izvemjot. Slimība izpaužas kā nekontrolējamas, regulāras pārēšanās lēkmes. Cilvēks pēc tam to visu izvemj. Ja vemšana mākslīgi tiek izraisīta biežāk nekā divas reizes nedēļā, tas ir liels drauds veselībai. Reizēm tiek lietoti arī caurejas līdzekļi. Nereti pēc pārēšanās seko ilga badošanās. Slimības galējā izpausmē cilvēks pēc katras ēdienreizes tualetē uzreiz atbrīvojas no apēstā.

Visas šīs saslimšanas ir ar ļoti augstu mirstības risku, galvenokārt šo slimību radīto komplikāciju dēļ. 

Ir iespēja saņemt bezmaksas palīdzību bērniem/pusaudžiem: Bērnu Klīniskā Universitātes slimnīcas Gaiļezera novietnē Juglas ielā 20 http://www.bkus.lv (Bērnu psihiatrijas klīnikā). Iespējas:

Psihiatrijas nodaļa.

Dienas stacionārs bērniem/pusaudžiem ar ēšanas traucējumu programmu.

Ambulatorā konsultācija – bērnu psihiatrs, uztura specialists, psihoterapeits, psihologs, kā arī pieejamas dažāda veida terapija, piemēram – deju-kustību terapija.

Ja jums ir aizdomas par savas meitas vai dēla saslimšanu, šī ir pirmā vieta, kur vērsties pēc palīdzības, piesakoties pie bērnu psihiatra uz konsultāciju ar ģimenes ārsta nosūtījumu caur reģistratūru piezvanot uz 80708866.

Ja stāvoklis ir neatliekams - izsaukt NMP vai doties uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) uzņemšanas nodaļu Vienības gat. 45, Zemgales priekšpilsēta, Rīga, LV-1004.

Ir iespēja arī piezvanīt uz mentālās veselības atbalsta talruni pusaudžiem un saņemt profesionālu atbalstu un specialista konsultāciju darba dienās no 12:00-19:00 zvanot uz +371 25737363, vai vēršoties Pusaudžu resursu centrā:https://pusaudzucentrs.lv

Pieejamā bezmaksas palīdzības no 18 g.v. 

Rīgas psihiatrijas un Narkoloģijas centrs: http://www.rpnc.lv/
Dienas aprūpes centri Rīgā : Ambulatorais centrs „Pārdaugava” un Ambulatorais centrs „Veldre”. 

Daugavpils psihoneiroloģiskā slimnīca”https://dpns.gov.lv/

Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca: http://www.strencupns.lv/

Slimnīca Ģintermuiža: http://www.gintermuiza.lv/

Ja rodas neskaidri jautājumi attiecībā par palīdzības saņemšanu ir iespēja arī rakstīt uz ē-pastu esanastraucejumi@gmail.com, noteikti atbildēšu uz Jūsu jautājumiem.

Skatījumu skaits: 441 | Pievienoja: admin | Atslēgvārdi: ēšanas traucējumi, anoreksija, ārstēšana, bulīmija