Sestdiena, 23-Okt-2021, 10:06 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Galvenie » 2020 » Augusts » 16 » Fakti par anoreksiju
2:57 PM
Fakti par anoreksiju

Kopumā populācijā ir 2–3% anoreksijas slimnieku. Lielākajā riska vecuma grupā starp 12–18 gadiem anoreksija var skart līdz pat 10%. Rīgas centra skolās tās ir aptuveni viena vai 2 meitenes no 15 klases meitenēm.
 
Anoreksijas diagnoze ir ļoti nopietna un ar ļoti sliktu prognozi. Mirstības līmenis atkarībā no anoreksijas pakāpes ir no 4%  līdz 30%. Jo augstāka anoreksijas pakāpe, jo augstāks mirstības procents. Pie otrās trešās anoreksijas pakāpes nomirst katrs trešais pacients. Un nomirst tā, kā mirst veci cilvēki, — miegā, apstājas sirds, vienkārši izdziest.
 
Ļoti labs materiāls izpratnei par to, kas ir kas un ko darīt: EATING DISORDERS
 
Progresējot anoreksijai un bulīmijai, līdz letālām, neatgriezeniskām sekām var pietikt ar gadu. Organisms ir tendēts uz līdzsvara uzturēšanu. Vēl diezgan ilgi organisms saglabā ķermeņa masu. Kādreiz pat 2. vai 3. slimības stadijā, it kā neēdot nemaz, ķermeņa masa turas, līdz vienā brīdī notiek sabrukums, jo tas nevar turpināties mūžīgi.
 
Anoreksijas sekas:
 
Svara zudums jeb kaheksija — taukaudu slānis samazinās, muskuļu masa ir zudusi. Rezultātā cilvēkam drausmīgi salst. Kārtu kārtām savilktie džemperi ir biežs iemesls, kāpēc nepamana šo tievumu.
 
Sirds problēma. Sirds muskuļi samazinās, sirds paliek ļoti maza un darbojas nevienmērīgi, ritms palielinās, un tā var arī apstāties. Rezultāts tam ir pēkšņa nāve.
 
Gremošanas trakts. Barības tiek pievadīts ļoti maz, tādēļ trūkst enerģijas, lai uzturētu šo un arī citu orgānu darbību. Visi orgāni pamazām atrofējas. Rodas zarnu aizcietējumi un sāpes vēderā.
 
Reproduktīvās sistēmas traucējumi. Samazinās hormonu daudzums, izzūd menstruācijas u. c. Dažādu vielu trūkums organismā izraisa sēnītēm un iekaisumiem labvēlīgu vidi dzimumceļos.
 
Kauli kļūst trausli un lūst, un šīs izmaiņas ir neatgriezeniskas.
 
Āda paliek sausa, zvīņojas, parādās tūskas, un galējos gadījumos uz ādas parādās tādas kā melnas pūkas. Dabas mērķis ir it kā sasildīt ķermeni no ārpuses.
 
Izmainās psihe. Parādās, pirmkārt, hroniska depresija, un pamazām var attīstīties smadzeņu darbības traucējumi. No barības, ko mēs uzņemam, lielu daļu patērē smadzenes. Smags garīgs darbs patērē milzīgu daudzumu enerģijas. Šajā gadījumā nav no kurienes uzņemt šo barību.
 
/Zaiga Blaua, Rīgas Stradiņa universitātes lektore, sertificēta ārste-psihoterapeite, apollo.lv/
Skatījumu skaits: 5908 | Pievienoja: admin