Otrdiena, 25-Feb-2020, 8:18 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Jaunumi lasītavā
Galvenie » Raksti

Kopējais ierakstu skaits katalogā: 99
Parādītie ieraksti: 76-80
Lappuses: « 1 2 ... 14 15 16 17 18 19 20 »

Lai nevajadzētu gaidīt nāvi (diena.lv)

Cilvēkiem, kuri cieš no ēšanas traucējumiem, tiek izstrādāts projekts veselības aprūpes kompleksai uzlabošanai 

Pasaules praksē ēšanas traucējumu problēmas ir plaši pētītas un aprakstītas, anoreksijas un bulīmijas slimniekiem ir pieejamas dažādas ārstēšanas un terapijas metodes. Diemžēl Latvijā līdz šim kompleksas ārstēšanas un rehabilitācijas programmas ēšanas traucējumu pacientiem nav. Slimību ārstē atsevišķi profesionāļi. Pacientiem un viņu tuviniekiem ir divas ziņas: viena laba un otra ne tik laba. Labā vēsts ir tāda, ka tiek gatavota ārstniecības un rehabilitācijas programma jaunietēm, kas cieš no ēšanas traucējumiem. Ne tik labā - to sāks īstenot ne ātrāk kā pēc gada. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1337 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Lielbritānijā starp anoreksijas slimniekiem ir pat 6 gadus veci bērni, ēšanas traucējumu slimniekiem kļūstot aizvien jaunākiem. Pēdējos 3 gados medicīniskā palīdzība ēšanas traucējumu dēļ sniegta vairāk nekā 2000 bērniem.

No tiem 98 bērni bija vecumā no pieciem līdz septiņiem gadiem. Pēdējā gada laikā anoreksijas un bulīmijas sirdzēju vidū bērnu vecumā līdz deviņiem gadiem skaits pieaudzis divas reizes, raksta portāls The Daily Mail. 

Jaunākie pētījumi liecina, ka no ēšanas traucējumiem cieš arī puikas, ne tikai meitenes. Oficiālie dati liecina, ka ēšanas traucējumi diagnosticēti 5000 britu puiku vecumā līdz 16 gadiem, kas pārsniedz no anoreksijas un bulīmijas sirgstošo meiteņu skaitu. 
Lielbritānijā ēšanas traucējumi diagnosticēti 1,6 miljoniem cilvēku, taču eksperti norāda, ka reālais skaitlis varētu būt lielāks. 
Vidējais ēšanas traucējumu sirdzēju vecums pirms dažiem gadiem bija 15 gadi, taču tagad tas ir 13 gadi un aizvien samazinās, norāda bērnu ēšanas traucējumu ārstniecības iestāde Rodas ferma, kas pirms divdesmit gadiem tika atvērta Londonas ziemeļos kā pirmā bērniem paredzētā ēšanas traucējumu klīnika. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1078 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Anoreksija ir tīši izraisīts badošanās stāvoklis. Saskaņā ar Eiropas datiem ar anoreksiju saslimst apmēram 0,28 % no visām jaunietēm un sievietēm.
Visbiežāk saslimst 14–18 gadus jaunas meitenes, kuru profesija vai vaļasprieks prasa slaidu ķermeni kā, piemēram, dejotājas, vingrotājas, balerīnas un modeles. Saslimušo sieviešu un vīriešu attiecība ir aptuveni 10:1. 

Ar anoreksiju saslimušajiem bieži ir raksturīga atturība savu emociju izpaušanā, noslēgts raksturs, priekšzīmīga uzvedība. Viņi gūst panākumus kā skolā, tā darbā. Bieži viņi ir uzauguši prasīgās, mērķtiecīgās un uz panākumiem orientētās ģimenēs. Anorektiķiem ir raksturīga sevis vērtēšana tikai uz ķermeņa svara un figūras pamata – jo labāk spēj kontrolēt savu svaru, jo vairāk sevi uzskata par labāk un augstāk vērtējamu. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1177 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

"Negribu, lai pēc tam izprašņā un skolā uz mani atskatās – šī ir tā slimā!" piebilst Zane (vārds mainīts), lūdzot tomēr neizpaust viņas īsto vārdu. Viņai bija anoreksija – slimība, kuras cēlonis ir neēšana. Zane stāsta, ka šī slimība atnāk nemanāmi.

"Tā slimība gan iekšēji, gan ārēji sagrauj cilvēka organismu, ārieni un arī pašapziņu," slimības sekas raksturo jauniete.

Slimība sākās neapzināti

Zanei 21 gads. Šogad viņa studē Liepājas Universitātes 3.kursā. Viņa atzīst, ka par savu pārdzīvoto slimību viņa neklusē. Viņa vienmēr izmantojot iespēju kādam par to pastāstīt. Arī portālam liepajniekiem.lvviņa uzticēja savu stāstu.

Viņai slimība neesot sākusies ne ar kādiem kompleksiem, ne kādu iekārojamu apģērbu, kuram ir mazāks izmērs kā pašai derētu. Esot bijusi vidējas miesas būves jauniete – tāda kā tagad, pēc izārstēšanās no mokošās slimības. Neviena pazīme ārēji vairs neliecina par to, ka viņa būt bijusi tik notievējusi, ka cauri spīd.

Zane ir 1,60 metrus gara. Normālais svars pieaugušam cilvēkam šajā gadījumā būtu robežās no 50 līdz 60 kilogramiem. Kad Zanei atklāja slimību, viņa svēra 38 kilogramus! Tagad viņa pati smejoties saka, ka viņas māsas dēls, kurš mācās 6. klasē sver tikpat. Ar liekā svara problēmām Zanei problēmas nebija. "Parasti jau anoreksija sākas ar stingras diētas ievērošanu, taču neesmu par diētām. Visu laiku ēdu normāli. Slimība sākās neapzināti – laika trūkuma un pārmērīgas nervu un fiziskās slodzes dēļ," domā Zane.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1103 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Olbaltumvielu (pilnvērtīgo jeb neaizstājamo un nepilnvērtīgo) avoti:

1) liesa dzīvnieku un putnu gaļa (teļa, jaunlopa, liellopa, truša, tītara, vistas u.tml. ) - vārīta, tvaicēta, sautēta, grilēta vai viegli apcepta bez taukvielām uz pannas ar nepiedegošu virsmu līdz vieglam „zeltainumam”, ne vairāk, jo tas nelabvēlīgi ietekmē gan produkta uzturvērtību, gan padara to grūtāk sagremojamu cilvēka gremošanas sistēmai. Galējā variantā, gatavojot ēdienus uz pannas, izmantojams eļļas dozators, aprobežojoties ar dažiem eļļas izsmidzinājumiem. Šīs kategorijas produkti ir pilnvērtīgo olbaltumvielu avots, kas satur visas cilvēka organismam nepieciešamās aminoskābes;
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1271 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

1-5 6-10 ... 66-70 71-75 76-80 81-85 86-90 91-95 96-99