Pirmdiena, 20-Jan-2020, 1:30 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Jaunumi lasītavā
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ierakstu skaits kategorijā: 96
Parādītie ieraksti: 81-90
Lappuses: « 1 2 ... 7 8 9 10 »

Šķirot pēc: Datums · Nosaukums · Komentāri · Skatījumi
Ja tu nepārtraukti vai laiku pa laikam nespēj kontrolēt ēšanu, un maltītes visbiežāk beidzas ar pārēšanos, tad papildus ārsta konsultācijām, tu vari sev palīdzēt ar sekojošo programmu, ko var izpildīt mājas apstākļos.
Programma ir jāpilda 4 līdz 6 mēnešus pēc kārtas. Izveido īpašu dienasgrāmatu, kurā ik pēc divām nedēļām rakstiski atzīmē, kā tev izdodas pārvarēt nekontrolējamās ēstgribas lēkmes, ko tu domā par sevi un kā tu jūties.

Neveiksmes gadījumā nevaino sevi, nepadodies slimībai un noteikti meklē palīdzību pie speciālistiem – vispirms pie sava ģimenes ārsta, lai izmantotu citus, specializētos ārstēšanās veidus.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1168 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

1. Baltie kartupeļi – pētījumā tika secināts, ka tieši šie šķiedrvielām bagātie kartupeļi sniedz visilgāko sāta sajūtu (divas stundas pēc ēšanas). Tomēr esiet uzmanīgas, jo eļļā cepti vai čipsu veidā pagatavoti kartupeļi nepavisam nav tik sātīgi un veselīgi. Daudz kas ir atkarīgs no šo kartupeļu pagatavošanas.

2. Olas – olas uzskata par labāko proteīna avotu, bet jaunākie pētījumi apstiprina, ka tieši proteīns sniedz labāko sāta sajūtu. ASV zinātnieki ir guvuši apstiprinājumu tam, ka cilvēki, kas ikdienā patērē vairāk proteīna, ēd mazāk, jo viņiem ilgāk saglabājas sāta sajūta.

3. Auzu pārslas- vislabākās brokastis, kas nodrošina lielisku proteīna daudzumu, nekā jebkurš cits graudaugu produkts. Pievienojiet piena jogurtu ar zemu tauku saturu vai liesu pienu, un iegūsiet lieliskas brokastis, kas sniegs piepildījumi ilgam laikam.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1709 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Viens no ēšanas traucējumu iemesliem ir pālieku liela vēlme visu kontrolēt ar prātu, tādēļ arī bulīmija un anoreksija ir attīstītās sabiedrības nelaime, kas skar arvien vairāk cilvēku, uzskata psiholoģe Una Kraukle. Anoreksija un bulīmija - abas šīs slimības sākas sieviešu un meiteņu galvā un tur arī attīstās. Kāpēc tā notiek?

Iemesli, kādēļ cilvēki sāk slimot ar anoreksiju un bulīmiju

Viens no iemesliem- ārējais- noteikti ir vēlme notievēt. It kā piemānīt savu ķermeni. Bulīmijas gadījumā- ēst to, ko kārojas, bet nepieņemties svarā. Sākumā tas šķiet it kā nevainīgi, bet nelaime tā, ka tādā veidā tiek nežēlīgi manipulēts ar ķermeni. Sāta sajūtas signāli tiek izkropļoti. Vēlmes kļūst neadekvātas. (Jo ķermenis taču būtībā tā arī nekad nesaņem to, ko ir prasījis.)
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 2177 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Anoreksijas slimnieki nezina, kur meklēt palīdzību un atbalstu, un bieži to nemaz nemeklē.

Agnese (tas nav meitenes īstais vārds) visu dzīvi mocījusies ar mazvērtības izjūtu, jo vienmēr bijusi stipri apaļīga. Pirms trīs gadiem viņa bijusi 1,69 metrus gara un svērusi 86 kilogramus. Vēlēdamās novājēt, Agnese 25 gadu vecumā sāka diētu un trīs mēnešos zaudēja 37 kilogramus. Tagad viņa zina: "Neēšanu grūti izturēt pirmās trīs dienas. Kad pēc divām nedēļām redzi spožus rezultātus, tad - tikai uz priekšu! Kad esi izturējusi mēnesi, tad vairs gribēdams nevari atsākt ēst. Novājēšanai izmēģināju visus līdzekļus - vemšanu, caurejas zāles, ābolu etiķi un vēl daudz ko citu, un pēc trim mēnešiem mans paskats bija briesmīgs. Izskatījos kā ģindenis, bet smadzenes atsacījās uzklausīt draugu brīdinājumus." Agnese piebilst, ka badojoties viņa turpināja studijas maģistratūrā, strādāja radošu darbu un regulāri apmeklēja sporta zāli un pirti. Izārstējās Druskininkos Pēc trīsarpus mēnešiem Agnese "norāvās". Viņai sākās bulīmijas lēkmes: "Sāku ēst un ēst, un vienā brīdī likās, ka kuņģis tūlīt pārsprāgs". Agneses ģimene nebija ne ar ko tamlīdzīgu saskārusies un sāka uztraukties par viņu. Agnese nevienu neuzklausīja. Taču reiz viņai palika slikti ar sirdi, un tad "es šausmīgi nobijos un sāku meklēt izeju no situācijas". Paziņas viņai ieteica meklēt palīdzību psihoneiroloģiskajā slimnīcā, taču Agnese uzskata, ka tās palīdzība nepieciešama tiem, kuri nesaprot, ka viņi ir slimi, turklāt "man slimnīca Tvaika ielā ir tāds baiss bubulis". 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1180 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Tagad katram ir iespēja izvēlēties, kādus ēšanas paradumus un ēdienkarti uzskatīt par sev vispieņemamāko. Izvēles iespējas ir patiesi daudzveidīgas - visdažādāko uztura speciālistu rekomendācijas, svaru koriģējošas diētas, ajūrvēdas principi un vēl daudzas citas pieejas.
Tomēr, ja kāda no šim modernajām pieejām ir pievīlusi, vienmēr var meklēt padomu uztura zinātnieku atziņās, kuras iesaka, kā nepieļaut kļūdas ēšanas procesā un produktu izvēlē.

Sabalansēta uztura nepieciešamība

Ikdienā jālieto pilnvērtīgs, daudzveidīgs uzturs, priekšroku dodot vairāk augu, nevis dzīvnieku izcelsmes produktiem. Augu izcelsmes produkti - kartupeļi, graudaugi, dārzeņi, augļi un ogas ir dabīgi bagāti ar ogļhidrātiem, šķiedrvielām un mikrouzturvielām un, uzņemti pietiekamā daudzumā, nodrošina organismu ar nepieciešamām uzturvielām. Ir trīs galvenās uzturvielas – ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki. Ogļhidrātu uzdevums ir nodrošināt organismu ar enerģiju. Ogļhidrātiem ir jānodrošina vismaz 55% no ikdienā nepieciešamās enerģijas. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 2207 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Par mūsdienās tik aktuālās rīšanas kaites jeb kompulsīvās pārēšanās cēloņiem un pieredzes stāstiem cīņā ar to jau rakstījām. Tagad pievērsīsimies speciālistu ieteikumiem slimības uzveikšanai. Mūs konsultē uztura speciāliste Jeļena Zuboviča (Veselības centrs "Pļavnieki" un Medicīniskā sabiedrība "Pulss 5") un psihoterapeits Andris Veselovskis.

Kā izārstēties no šīs slimības? Varētu domāt – nu kas gan tur īpašs – pārēšanās. Vai tiešām nepietiek ar gribasspēku, lai tiktu no tās vaļā?

Uztura speciāliste: „Tā ir slimība, ar šo slimību var sadzīvot, to kontrolējot, bet izārstēšanās gadījumu praktiski nav. Gribasspēks ir nepieciešams, lai atbrīvotos no nosacījuma refleksa. Vienam ar to tikt galā ir ļoti grūti, ir nepieciešama speciālistu komandas palīdzība, kurā jābūt terapeitam, endokrinologam, ginekologam, psihiatram, psihoterapeitam, uztura speciālistam vai ārstam dietologam. Ļoti efektīvas ēšanas traucējumu ārstēšanā ir grupu nodarbības, labus rezultātus dod arī hipnoze, protams, vajadzīgs atbalsts no tuviniekiem.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1257 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

"Tās ir slimības, kurās cilvēki rīkojas destruktīvi un var sevi novest līdz nāvei," par bulīmiju un anoreksiju saka psihiatre Ruta Lūciņa. Lai arī šķiet, ka tā ir tikai meiteņu niekošanās, lai līdzinātos televīzijā un žurnālos redzamajām modelēm, šīs slimības ir ļoti sarežģīti ārstēt.
Valstī šobrīd nav ticamas statistikas par saslimstību ar anoreksiju un bulīmiju. Latvijā nav specializētas nodaļas, kurā varētu ārstēt šos slimniekus. Pusaudzes tiek ievietotas bērnu psihiatriskajās klīnikās, kur ārstējas kopā ar citu diagnožu pacientiem.
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1305 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Ar ko bulīmija atšķiras no vienkāršas pārēšanās? Kā to ārstē? Sandra Rīgā

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas katedras profesore Raisa Andrēziņa:

«Bulīmija ir slimība, kurai raksturīgas regulāras pārēšanās epizodes. To parasti novēro 18–35 gadus vecām, slaidām, bet ne kritiski tievām sievietēm (vīrieši ar to slimo ievērojami retāk). Anoreksija un bulīmija nereti ir kā vienas lugas pirmais un otrais cēliens. Sākumā jaunā sieviete cieš no anoreksijas — neirotiskiem ēšanas traucējumiem, kuriem raksturīgas uzmācīgas bailes no svara pieauguma, bet pēc tam — no pārēšanās lēkmēm. Mēdz būt arī jaukti ēšanas traucējumi, kad sieviete cieš gan anoreksijas, gan bulīmijas un badošanās mijas ar pārēšanās lēkmēm gluži kā narkotiku lietotājam, kurš zināmu laiku atturējies no narkotiku lietošanas.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1241 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

•    Bulīmija parasti ir hroniska psihoemocionāla stresa rezultāts. Šajos ekonomiskās krīzes apstākļos slimība, visdrīzāk, vērsīsies plašumā, jo arī vecāki jūt spriedzi un nespēj bērniem mājās radīt emocionāli drošu vidi. Riska grupā tagad ir arī tās meitenes vai jaunietes, kuru vecāki aizbraukuši strādāt uz ārzemēm un kuras palikušas šeit pie attāliem radiniekiem. Atstumtības izjūta provocē saslimšanu ar anoreksiju un bulīmiju

•    Nereti ar bulīmiju saslimst arī tās jaunietes, kas pusaudžu vecumā nav saņēmušas akceptu no tēva. Meitene tieši no tēva saņem ziņu, ko vīrieši novērtē pretējā dzimumā. Ja brīdī, kad meitene veidojas par sievieti, viņa no tēva dzird neiejūtīgas piezīmes, viņā veidojas mazvērtības apziņa, ka tāda, kāda viņa ir, vīriešiem patikt nevar. Viņai sevi nepieciešams uzlabot.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1578 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Izplatītākā ēšanas traucējumu forma. Tiek dēvēta arī par atkarību no ēdiena. Raksturīga liela ēdiena daudzuma uzņemšana, bet atšķirībā no neirotiskās bulīmijas, neseko sistemātiska vemšanas izraisīšana vai citas darbības ar mērķi izvadīt no organisma uzņemto barību.
Biežas epizodes ar nekontrolētu ēšanu, kad cilvēks nespēj sevi kontrolēt un ir izmisis, kā rezultātā apēd vairāk nekā nepieciešams, 2 stundu laikā apēdot vairākus tūkstošus kaloriju. Šīm epizodēm seko liela vainas apziņa, depresīvas domas. Ēd kad nav izsalkuši un ļoti daudz laika un domu velta fantāzijām par ēšanu vienatnē.
Šis traucējums bieži noved pie liekā svara un aptaukošanās. Ja neārstē šo ēšanas traucējumu, tas var novest pie augsta holesterīna līmeņa, 2.tipa cukura diabēta, kardiovaskulārajām slimībām, hipertenzijas, miega traucējumiem, lielas depresijas u.c. slimībām. Cilvēki, kas slimo ar kompulsīvo pārēšanos, ir vecāki nekā anoreksijas slimnieki, kā arī puse no slimniekiem ir vīrieši.
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1743 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

1-10 11-20 ... 61-70 71-80 81-90 91-96