Pirmdiena, 20-Jan-2020, 3:16 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Meklēšana
Pazīmes
NENOVĒRSIES
Jaunumi lasītavā
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ierakstu skaits kategorijā: 96
Parādītie ieraksti: 91-96
Lappuses: « 1 2 ... 8 9 10

Šķirot pēc: Datums · Nosaukums · Komentāri · Skatījumi

Bulīmija ir nopietns, dzīvībai bīstams ēšanas traucējums, kas raksturojas ar pārmērīgu ēšanu, kam seko paša izraisīta vemšana, lai atbrīvotos no apēstās pārtikas.


Bulīmijas trīs galvenie simptomi:

• Regulāri tiek apēsts liels pārtikas daudzums, zaudējot kontroli un nespēja apturēt pārēšanos;
• Regulāri tiek izraisīta vemšana vai lietoti caurejas, vai diurētiskie līdzekļi, badošanās un tiek veikti fiziski vingrinājumi;
• Liels uztraukums par savu ķermeni un svaru.

 

Bulimija nervosa pazīmes:
– Liels pārtikas daudzums tiek apēsts īsā laika posmā;
– Diurētisku un laksatīvu medikamentu lietošana;
– Vemšana pēc maltītes;
– Zobu emaljas bojājums;
– Atteikšanās no laika pavadīšanas ar draugiem;
– Pietūkums vaigu un žokļa apvidū;
– Biežas fiziskās aktivitātes;
– Pārlieku liela uzmanība tiek veltīta savam svaram, diētām un visam, kas ar to saistīts;
– Depresijas izpausmes;
– Parasti ķermeņa svars normas robežās.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1374 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Ēšanas traucējumus var raksturot kā tādus ēšanas paradumus, kas izraisa slimību vai veselības traucējumus. Uztura nozīme un mērķi pie ēšanas traucējumiem ir: pirmkārt, nodrošināt pilnvērtīgu, sabalansētu ēšanas plānu, kas arī veicinātu mainīt ēšanas paradumus, otrkārt, uzturam ir jānodrošina pieņemams svars un fizioloģisko funkciju normālu darbību. Šie ieteikumi attiecas uz cilvēkiem, kuriem ir diagnosticēti tādi ēšanas traucējumi kā: anoreksija, bulīmija vai kompulsīvā pārēšanās.

 

Parasti šo pacientu ārstēšana notiek mājas apstākļos. Hospitalizācija ir ieteicama tikai smagiem pacientiem vai arī, ja ārstēšanās mājās nav efektīva. Efektīvai ēšanas traucējumu pacientu ārstēšanai ir nepieciešama speciālistu komanda. Parasti ir terapija norit ar ilglaicīgau medikamentozu terapiju, psihologa, psihiatra palīdzību un uztura speciālista vai dietologa konsultācijām. Komandā ir svarīgs arī zobārsts.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1242 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Uzskats, ka ķermeņa veselību nevar atdalīt no dvēseles stāvokļa, ir ļoti sens – psihosomatikas problēma ir tikpat sena kā medicīna kopumā.

Trešajā gadu tūkstotī pirms mūsu ēras ārsts Erasistratos no Aleksandrijas skolas tika uzaicināts pie Sīrijas karaļa, lai izmeklētu viņa dēlu, kas skaitījās bezcerīgi slims. Ārsts ieradās pie slimnieka un izmeklēšanas laikā, kamēr viņš skaitīja pacietna pulsu, istabā ienāca skaistā Stratonike – Sīrijas karaļa otrā sieva. Pamatojoties uz izteikto psihosomatisko reakciju, proti, pulsa pārmaiņām, Erasistratos tūlīt apjauta, ka slimību izraisījusi jaunā cilvēka bezcerīgā mīlestība pret tēva jauno sievu.

Psihosomatika ir mācība par psihisko un somatisko (ķermenisko) procesu saistību organismā. Mūsdienu psihosomatikas teorija attīstījusies, balstoties uz dažādām atšķirīgām, tajā pašā laikā citai citu papildinošām koncepcijām. Pirmās zinātniskās teorijas šai sakarā saistītas ar psihoanalīzi (Z. Freidu). Viņa sekotājs F. Aleksanders secināja, ka cilvēks, kuram raksturīgs specifisks kāda orgāna (sistēmas) paaugstināts jutīgums (tā sauktā vājā vieta) ar tam raksturīgo emocionālā konflikta modeli ar noteiktu slimību, saslimst tikai tad, kad apkārtējie apstākļi mobilizē viņa zemapziņas konfliktu, novedot pie psihiskās aizsardzības traucējumiem.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1413 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Anorexia nervosa izplatība ir 0,3–0,6%, bet saslimstība 8 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Ar anoreksiju pārsvarā slimo sievietes (meitenes) 14–21 gada vecumā, 10% pacientu ir vīrieši. Diemžēl slimnieku skaits arvien turpina pieaugt. To būtiski sekmē mūsdienu skaistuma ideāli, dzīves prioritāšu maiņa un informācijas apmaiņas palielināšanās. Taču, lai arī šie faktori ietekmē visus cilvēkus, saslimst tikai daļa – tā daļa, kam uz to ir īpaša nosliece, iepriekšēji traucējumi, kas sekmē ēšanas traucējumu attīstību kā slimību.
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 2280 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Autors: Jeļena Zuboviča, sertificēta uztura speciāliste, uzturzinātnes maģistre, LDUSA valdes locekle

 Nopietns, veselībai bīstams psihisks traucējums, kuram ir raksturīga badošanās un pārmērīgs svara zudums.

 

Sastopamība


Saslimstības biežums 1%-2% sievietēm, 0,1%-1,2% vīriešiem. 
Visbiežāk slimo sievietes vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Vīriešiem vairāk nekā sievietēm ir raksturīgi intensīvi treniņi, viņi vēlas nevis palikt slaidāki, bet palielināt muskuļu masu.

 

4 galvenās pazīmes:


1. Menstruāciju izbeigšanās; 
2. Bailes kļūt „resnai/-am” vai arī bailes pieņemties svarā, lai gan svars ir nepietiekams;
3. Aplams priekšstats par savu ķermeni;
4. Svars vismaz par 25% zemāks par normālo savā vecuma grupā.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1274 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Dr. Silvija Lejniece, „Diplomātiskā servisa medicīnas centra” psihoterapeite un „Veselības centrs 4" uztura speciāliste Dr. Guna Havensone

Latvijā arvien vairāk bērnu cieš no liekā svara un aptaukošanās, un palielinās slaidu meiteņu skaits ar izteiktu būtisku uzturvielu trūkumu organismā. Ko darīt?

Ārstu praksē un pētījumos* par Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokli ir novērots, ka pieaug bērnu skaits ar lieko svaru un aptaukošanās problēmām, vai gluži otrādi - pārāk slaidu meiteņu skaits ar izteiktu būtisku uzturvielu trūkumu organismā. Iemesli abu šo problēmu pamatā ir gan psiholoģiskas, gan fiziskas dabas.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1074 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

1-10 11-20 ... 71-80 81-90 91-96