Ceturtdiena, 25-Apr-2019, 10:18 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter
Galvenie » Raksti » Raksti medijos

Ierakstu skaits kategorijā: 94
Parādītie ieraksti: 1-10
Lappuses: 1 2 3 ... 9 10 »

Šķirot pēc: Datums · Nosaukums · Komentāri · Skatījumi
Lai nevajadzētu gaidīt nāvi (diena.lv)

Cilvēkiem, kuri cieš no ēšanas traucējumiem, tiek izstrādāts projekts veselības aprūpes kompleksai uzlabošanai 

Pasaules praksē ēšanas traucējumu problēmas ir plaši pētītas un aprakstītas, anoreksijas un bulīmijas slimniekiem ir pieejamas dažādas ārstēšanas un terapijas metodes. Diemžēl Latvijā līdz šim kompleksas ārstēšanas un rehabilitācijas programmas ēšanas traucējumu pacientiem nav. Slimību ārstē atsevišķi profesionāļi. Pacientiem un viņu tuviniekiem ir divas ziņas: viena laba un otra ne tik laba. Labā vēsts ir tāda, ka tiek gatavota ārstniecības un rehabilitācijas programma jaunietēm, kas cieš no ēšanas traucējumiem. Ne tik labā - to sāks īstenot ne ātrāk kā pēc gada. 
Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1144 | Pievienoja: admin | Datums: 11-Sep-2013

Evija Hauka, TVNET

Muskuļotam vīrietim dzīvē veicas – viņam ir dārgas automašīnas, skaistas meitenes, viņu apbrīno, mīl, apskauž. Lieli muskuļi un «sešpaka» ir ceļš uz panākumiem, naudu, karjeru, statusu. Ja tev nav skaisti iedeguša ķermeņa, kurā spēlējas muskuļu viļņi, tu esi nekas. Bāls, izstīdzējis, ar ļumīgu vidukli, apaļu vēderu. Lūzeris! Aizvien vairāk puišu un jaunu vīriešu ir apsēsti ar savu ķermeni. Viņu apsēstība ir nevis metafora, bet slimība – smaga, grūti ārstējama. Pie speciālista jaunie vīrieši nonāk reti un smagā stāvoklī, jo ne vien slēpj savu atkarību, bet to bieži vien neatpazīst pat ārsti.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 269 | Pievienoja: admin | Datums: 25-Jūn-2018

Marina Loseviča

Psihiatre, LU Medicīnas fakultātes lektore, Sertifikācija un specializācija, Psihiatrs

http://arsts.lv/jaunumi/pasgribeta-badosanas-anoreksija-miti-un-skaidrojums

Pašgribētā badošanās jeb neirogēnā anoreksija ir psihiska slimība ar visaugstāko mirstību (5–20%) un visvienkāršāko diagnostiku. Diagnoze ir skaidra, ja pacienta ķermeņa svars ir pazemināts par vismaz 15% no normāla svara – ķermeņa masas indekss ir 17,5 vai zemāks – un tam nav cits iemesls.

Badošanās dēļ atrofējas un sarūk sirds, smadzenes, aknas, zarnas, nieres un muskuļi. Tieši badošanās dēļ rodas sirds ritma traucējumi, virsnieru mazspēja, bet pēc tam izzūd tievo zarnu skropstiņepitēlijs, un barības uzsūkšanās vairs vispār nenotiek. Nāves risks ir 10–18 reižu augstāks nekā vidēji populācijā.

Tieši no badošanās sekām bojā iet puse no pacientiem, vēl 20% nomirst, veicot pašnāvību. Pārējos, kam ir zudusi jebkāda pretošanās spēja slimībām, nogalina pievienojusies infekcija, piemēram, tuberkuloze.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 397 | Pievienoja: admin | Datums: 13-Apr-2018

Avots: DELFI Izklaide | 

Dziedātāja, kuru anoreksija noveda kapā

Septiņdesmito gadu supergrupas "The Carpenters" dziedātājas un bundzinieces Kerenas Kārpenteres cīņa ar ēšanas traucējumiem izvērtusies vistraģiskāk – anoreksija mūziķi noveda kapā. Gadiem kļūstot tievāka un tievāka, Kerena nemitīgi noliedza, ka viņai būtu jelkādas problēmas, un 1983. gadā aizgāja mūžībā. Anoreksijas izraisīta organisma ķīmiskā nelīdzsvarotība radīja problēmas ar sirdsdarbību.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 297 | Pievienoja: admin | Datums: 13-Apr-2018

Ēšanas traucējumi ir slimīgs stāvoklis, kam ir cēloņi ir psiholoģiski un mērķis ir būt tievākam vai tievākai. Runa ir par anoreksiju, bet arī bulīmijas gadījumā cilvēkiem ir bailes no resnuma, raidījumā Kā labāk dzīvot skaidro Ilze Sestule.

Kāpēc un kādus ēšanas traucējumus ārstē nevis gastroenterologi, bet gan psihoterapeiti, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Diskutē uztura speciāliste Eva Kataja, kura rosinājusi raidījumā runāt par šo tematu, un veselības centra “Vivendi” psihoterapeite un psihiatre Ilze Sestule.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 686 | Pievienoja: admin | Datums: 22-Jūn-2017

GUNTA TABORE 11. jūlijs, 2016

“Līdzko manā dzīvē sākās kāda krīze vai sarežģījums, pārņēma panika. Atkal ķēros pie neēšanas vai citiem uztura ierobežojumiem, jo tikai tā mācēju kontrolēt situāciju – iespaidojot savu ķermeni,” saka Agra Lieģe. Izbridusi ēšanas traucējumu džungļus, kas nesuši ne mazums ciešanu, viņa beidzot atradusi ceļu pie sevis.

Ar Agru iepazinos pirms diviem gadiem, veidojot publikāciju par svaigēdāju maizīti. Sarunā viņa sevi dēvēja par vegāni un veselīga uztura entuziasti. It kā starp citu pieminēja, ka savulaik sirgusi ar anoreksiju. Rosināju izstāstīt. Agra piekrita, taču tad aizceļoja. Kad uz brīdi iebrauca Latvijā, sarunai vairs nepiekrita. “Nevaru teikt, ka esmu pilnībā tikusi vaļā no ēšanas traucējumiem,” tolaik viņa pamatoja tā.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1077 | Pievienoja: admin | Datums: 13-Jūl-2016

Jaunas meitenes joprojām cieš no ēšanas traucējumiem un joprojām no anoreksijas mirst. Ko mēs varam darīt, lai pasargātu savas meitas no šīs slimības? Ko darīt, ja slimība jau piemeklējusi? Konsultē Ilze Sestule, psihoterapeite.

Arvien biežāk ar anoreksiju slimo meitenes 8–9 gadu vecumā. ”Savā praksē esmu novērojusi, ka mūsdienās jau šajā vecumā meitenītēm ir ļoti daudz pārdomu par to, kā viņas izskatās, vai ir pietiekami skaistas, un ir reizes, kad arī viņas sāk ierobežot uzturu, lai būtu tievākas,” stāsta psihoterapeite Ilze Sestule. Tomēr joprojām daudz biežāk ar anoreksiju slimo meitenes vecumā no 13 līdz 17 gadiem. Atgādinājumam: anoreksija ir viens no ēšanas traucējumiem, kas saistīts ar nekritisku un neveselīgu vājēšanu, ko panāk ar ierobežotu uzturu. Ar anoreksiju slimo pārsvarā jaunas meitenes, daudz retāk tā ir novērojama zēniem.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1105 | Pievienoja: admin | Datums: 08-Apr-2016

"Rauga pankūka, resnā, teftelis, suķe, tauku lodīte – šīs ir tikai dažas no manām iesaukām, kad biju 14 gadu veca,” stāsta 19 gadu vecā Sabīne. "Uz apvainojumiem es vienmēr atbildēju ar smaidu un kādu joku, tomēr tie palika manā zemapziņā un kā ļauns tārps gandēja manu pašapziņu. Vienu dienu es nolēmu notievēt,” savu stāstu par ēšanas traucējumiem žurnālam "Sīrups" uzticējusi 19 gadu vecā Sabīne.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1228 | Pievienoja: admin | Datums: 06-Apr-2016

rutks.lv |  23. novembris 2015

Par vienu no mūsdienu problēmām ir kļuvuši dažādi ēšanas traucējumi, kas nereti radušies sabiedrības radīto skaistuma etalonu ietekmē, cilvēkiem cenšoties tiem atbilst. Vēlme kļūt slaidākam, skaistākam, iekļauties vienaudžu vidū var novest cilvēku līdz tādam psihiskam stāvoklim, ka viņš, pats neapzinoties, sāk nodarīt pāri savam ķermenim. Piemēram, pārmērīgi badojoties un iedomu dēļ vairs nespējot uzņemt pilnvērtīgu uzturu. Taču nereti šīs problēmas "sakne" var būt meklējama jau cilvēka bērnībā. Par ēšanas traucējumu rašanās iemesliem un to saistību ar emocionālām problēmām portālam Rutks.lv stāsta ārste-psihoterapeite Inita Goldšteina

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1110 | Pievienoja: admin | Datums: 23-Nov-2015

Anoreksija

Skaistuma ideāls līdz ar laiku mainās, un meitenes un sievietes bieži ir gatavas uz visu, lai šo ideālu sasniegtu. Pēdējā laikā šo apsēstību veicina arī televīzija, žurnāli, kas popularizē uzskatu, ka skaistas sievietes ir tievas sievietes. Īpaši bīstams šis psiholoģiskais spiediens ir tām jaunām meitenēm, kas, būdamas mazliet apaļīgas, sevi salīdzina ar žurnālu fotogrāfijās redzamajām dažkārt pat pārlieku tievām meitenēm, šī salīdzināšana, kas sevi liek uzskatīt par “sliktāku” un kaut kādiem sabiedrībā iedomātiem kritērijiem neatbilstošu, meitenēm un reizumis pat pieaugušām sievietēm rada dziļus kompleksus, kas var būt pamatā smagām slimībām - bulīmijai un anoreksijai. Ēšanas traucējumi ievērojami biežāk ir satopami labi attīstītās rietumu valstīs, kur ēdiens ir viegli dabūjams. Anoreksija korelē ar materiālo labklājības līmeni un modes tendencēm. Slimība sevišķi pieaugusi pēdējās trīs desmitgadēs. Īpaši pusaudžu vidū. Slimība visbiežāk satopama meitenēm vecumā no 15-19 gadiem, dažos gadījumos arī 20-25 gadu vecumā. Nereti anorektiskās reakcijas atkārtojas vairākas reizes, pat vecumā. Zēnu vidū to ir vismaz 10 reizes mazāk.

Raksti medijos | Skatījumu skaits: 1527 | Pievienoja: admin | Datums: 22-Nov-2015

1-10 11-20 21-30 ... 81-90 91-94