Ārstēšanās iespējas Latvijā
Lai iegūtu sīkāku informāciju par programmām un pieteikšanos, aicinām sazināties ar VIVENDI centra administrāciju, zvanot uz tālruni 204 51 777 vai rakstot uz e-pastu: info@vivendicentrs.lv.
Veselības centrs Vivendi piedāvā programmu pacientiem ar ēšanas traucējumiem - anoreksiju (AN) un anoreksijas bulīmisko formu ( AN - b)
Ārstēšanas procesā tiek iesaistīta speciālistu komanda, kura strādā ne tikai ar pacientiem, bet arī ar ģimenes locekļiem – vecākiem, brāļiem, māsām, partneriem (dzīvesbiedriem). Anoreksijas pacientu izvērtēšana un ārstēšana ir multifunkcionāla, tiek veikta somatiskā (fiziskā), psihiskā stāvokļa novērtēšana, ģimenes situācijas izvērtēšana un uztura novērtējums.
Vilnius Universitetinis Valgymo sutrikimų centras



Pirmkārt, ārstēšanās iespēja, protams, ir jāatrod pašam. Pašam jāsazinās, jābrauc uz konsultācijām, pašam visu jāsarunā. Ja ir izdevies iestāties rindā, jāsagaida admission time un jādodas uz slimnīcu. Jāmaksā būs par visu pašam. Izmaksas Baltijas valstīs nav ļoti augstas, bet ar 800 līdz 1000 EUR nedēļā ir jārēķinās. Var mēģināt caur ārstniecības iestādi Latvijā, piemēram, slimnīcu, kārtot iepriekšējo atļauju jeb tā saukto S2 formu.
No savas pieredzes varu teikt, ka mūsu valsts ierēdniecība sevišķi atsaucīga un palīdzoša nav, viss notiek lēni un smagnēji.
Ja S2 formas nav, ārstēšanās kurss jāapmaksā pašam un pēc tam var sniegt Nacionālajā Veselības Dienestā dokumentus apmaksai. Apmaksas iespēju un kārtību nosaka Pārrobežu Direktīva (2011/24/ES) "Par pacientu tiesību piemērošanu veselības aprūpē". Pēc šīs direktīvas vadlīnijām cilvēkam it kā ir tiesības atgūt veselības aprūpē ieguldītos līdzekļus, bet realitātē tas izskatās ne tik rožaini, visu summu nez vai izdosies saņemt atpakaļ. Kā vienmēr, arī šeit ir visādi mistiski noteikumi, kas "saudzē" valsts budžetu. Man izdevās atgūt apmēram 1/3 daļu no ieguldītajiem līdzekļiem.
NVD jāiesniedz dokumentu oriģinālus kopā ar to notariāli apstiprinātiem tulkojumiem latviešu valodā un nekādu lomu nespēlē oriģinālo dokumentu valoda. Arī tad, ja tā ir angļu, jātulko tik un tā. Protams, arī tas tiek veikts par samaksu un pašam jāsameklē tulkošanas birojs, kas tulko arī medicīniskos tekstus un var nodrošināt notāra apliecinājumu. Pēc Iesniegumu likuma atbildei būtu jābūt viena mēneša laikā, bet arī šis termiņš ir tikai uz papīra rakstīts. Reāli tie būs vairāki mēneši līdz lēmuma saņemšanai. Nu un pēc tam vēl jautājums, vai budžetā ir nauda atmaksai. Lēmums vēl nenozīmē naudu kontā.
Vai ir kāda nopietna atšķirība ārstēšanās kvalitātē? Ja paveicas, tad ir. Attieksmē, ieinteresētībā, vēlmē tiešām atrast risinājumu un, pati būtiskākā atšķirība - ārsti nebaidās sadarboties savā starpā!
Vai ir vērts mēģināt, šis lēmums jāpieņem katram pašam, izvērtējot riskus un ieguvumus.