Otrdiena, 16-Okt-2018, 10:24 PM
Mājas Reģistrācija
Sveicināti, Viesis
Vietnes izvēlne
My Twitter

Kāpēc Latvijā ārstēšana ir neefektīva vai mazefektīva
 
Ēšanas traucējumi tiek ārstēti specializētās klīnikās, bet Latvijā šādas klīnikas vai pat tikai nodaļas kādā no slimnīcām vienkārši nav. Vai nu saslimušie paši, ja viņi ir pieauguši cilvēki vai saslimušo vecāki, ja slimnieks ir bērns, paši sameklē ārstus, kas katrs strādā savā slimnīcā, ambulatorajā iestādē vai privātpraksē. Katrs no šiem ārstiem ir ļoti augsta līmeņa profesionālis, kurš godīgi dara savu darbu, bet savā starpā ārsti vai nu nesadarbojas vai sadarbojas epizodiski.
 
Protams, arī Latvijā ir iespējams ārstēties slimnīcā. Bērni nonāk bērnu psihiatriskajās slimnīcās, kur tiek ārstēti kopā ar citādi slimiem bērniem. Ārstēšanās laiks, kā likums, ir ilgs vai ļoti ilgs, vairāki mēneši. Bet arī šajā slimnīcā specializētas nodaļas, diemžēl, nav. 
 
Ēšanas traucējumu klīnikās strādā ārstu komanda, kas kontaktē ikdienā un pacienta ārstēšana notiek kompleksi. 
 
Minimālais nepieciešamais ārstu komplekts ir psihoterapeits, dietologs un ārsts psihiatrs. Ja stāvoklis ir smags un ir liels svara zudums, arī, protams, citi ārsti. Ārsti Latvijā ir pieejami gan valsts apmaksātajās slimnīcās un ambulatorajās iestādēs, gan privātprakšu ārsti. Ja cilvēks ārstējas slimnīcā, medicīniskos pakalpojumus apmaksā valsts, bet pakalpojumu apjoms un iespējas ir ierobežotas. Ārstējoties pie privātprakšu ārstiem izmaksas ir ļoti augstas. Veidojas apburtais loks - ja saslimušais ārstējas tikai valsts slimnīcās, kur kompleksas specializētas ārstēšanas nav, tad, iznākot no slimnīcas, ja ārstēšanās tiek pārtraukta, pēc brīža cilvēks ir atpakaļ slimnīcā. Ēšanas traucējumus nevar ārstēt tikai ar medikamentiem. Pēc slimnīcas cilvēks zāles dzer, bet labāk nepaliek. Tas tāpēc, ka pietrūkst dietologa (arī slimnīcās viņa nav) un psihoterapijas. 
 
Lapas sadaļā Noderīgas vietnes atradīsiet gan ārstu psihoterapeitu mājas lapu adreses, gan arī slimnīcu mājas lapu adreses. 
 

VIVENDI centrs Rīgā
 
Latvijā 2014. gada septembrī ir atvērts jauns veselības centrs Vivendi. Veselības centrs VIVENDI specializējas tādu mūsdienu straujā dzīvesveida un stresa izraisītu saslimšanu ārstēšanā kā veģetatīvā distonija, izdegšanas sindroms, miega traucējumi, anoreksija, bulīmija, liekais svars, muguras un galvas sāpes, sirds veselības problēmas u.c.

Lai iegūtu sīkāku informāciju par programmām un pieteikšanos, aicinām sazināties ar VIVENDI centra administrāciju, zvanot uz tālruni 204 51 777 vai rakstot uz e-pastu: info@vivendicentrs.lv.

Veselības centrs Vivendi piedāvā programmu pacientiem ar ēšanas traucējumiem - anoreksiju (AN) un anoreksijas bulīmisko formu ( AN - b)

Ārstēšanas procesā tiek iesaistīta speciālistu komanda, kura strādā ne tikai ar pacientiem, bet arī ar ģimenes locekļiem – vecākiem, brāļiem, māsām, partneriem (dzīvesbiedriem). Anoreksijas pacientu izvērtēšana un ārstēšana ir multifunkcionāla, tiek veikta somatiskā (fiziskā), psihiskā stāvokļa novērtēšana, ģimenes situācijas izvērtēšana un uztura novērtējums.

 

Vilnius Universitetinis Valgymo sutrikimų centras

Tuvākā specializētā ēšanas traucējumu ārstēšanas klīnika ir LIetuvā, Viļņā http://www.vasaros.lt/sk_valgymosutrikimu.htm, vada šo klīniku ārste Brigita Baks. Šajā klīnikā var ārstēties, diemžēl, tikai pilngadīgi pacienti, bērnu nodaļas tur nav. Šis Universitātes Ēšanas traucējumu centrs ir vienīgais Baltijas valstīs. Centrā iespējama gan stacionāra, gan ambulatora ārstēšana. Ārstēšana ietver psihologa konsultācijas, grupu psihoterapiju, dietologa konsultācijas, fizikālo terapiju, kustību terapiju, relaksāciju, mākslas terapiju, kino terapiju, motivācijas terapiju,  kā arī nepieciešamības gadījumā medikamentozu ārstēšanu. Pēc intensīvas ārstniecības programmas, pacienti var turpināt uzturošo terapiju konsultāciju centrā. Centrs arī vada pašpalīdzības grupu. 
 
Viņas ēšanas traucējumu centrs Valgymo Sutrikimu Centras atrodas Viļņā, Vasaros gatve 5, 8. korpuss. Telefoni 262-59-79 un 215-48-81 (priekšā jāliek Lietuvas kods!).
 
VSC VSC VSC
 

Citas ārstēšanās iespējas
 
Protams, ēšanas traucējumu centri ir arī citās valstīs. Pārsvarā visur tie tiek finansēti no valsts budžeta un ārstēšanās konkrētās valsts rezidentiem ir bez maksas. 
 
Ēšanas traucējumu ārstēšanas centrs ir arī Igaunijā, Tartu Universitātes klīniskajā slimnīcā, precīzāk, Psihiatrijas klīnikā http://www.kliinikum.ee/eng/psychiatry-clinic. Šajā centrā ārstējas pacienti no 16 gadu vecuma. Aptuvenas izmaksas ir ap 120 EUR diennaktī. Sīkāka informācija par ēšanas traucējumu ārstēšanas nodaļu: http://www.kliinikum.ee/psyhhiaatriakliinik/stuktuur-ja-osakonnad/psuehhiaatriaosakond/soeoemishaeirete-keskus (informācija igauņu valodā).
 

Ārstēšanās ārpus Latvijas - kā to organizēt

Pirmkārt, ārstēšanās iespēja, protams, ir jāatrod pašam. Pašam jāsazinās, jābrauc uz konsultācijām, pašam visu jāsarunā. Ja ir izdevies iestāties rindā, jāsagaida admission time un jādodas uz slimnīcu. Jāmaksā būs par visu pašam. Izmaksas Baltijas valstīs nav ļoti augstas, bet ar 800 līdz 1000 EUR nedēļā ir jārēķinās. Var mēģināt caur ārstniecības iestādi Latvijā, piemēram, slimnīcu, kārtot iepriekšējo atļauju jeb tā saukto S2 formu. Sīkāka informācija šajā vietnē: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kontaktpunkts/pakalpojumu-saemana-es-un-iepriekjs-ataujas

No savas pieredzes varu teikt, ka mūsu valsts ierēdniecība sevišķi atsaucīga un palīdzoša nav, viss notiek lēni un smagnēji.

Ja S2 formas nav, ārstēšanās kurss jāapmaksā pašam un pēc tam var sniegt Nacionālajā Veselības Dienestā dokumentus apmaksai. Apmaksas iespēju un kārtību nosaka Pārrobežu Direktīva (2011/24/ES) "Par pacientu tiesību piemērošanu veselības aprūpē". Pēc šīs direktīvas vadlīnijām cilvēkam it kā ir tiesības atgūt veselības aprūpē ieguldītos līdzekļus, bet realitātē tas izskatās ne tik rožaini, visu summu nez vai izdosies saņemt atpakaļ. Kā vienmēr, arī šeit ir visādi mistiski noteikumi, kas "saudzē" valsts budžetu. Man izdevās atgūt apmēram 1/3 daļu no ieguldītajiem līdzekļiem. 

NVD jāiesniedz dokumentu oriģinālus kopā ar to notariāli apstiprinātiem tulkojumiem latviešu valodā un nekādu lomu nespēlē oriģinālo dokumentu valoda. Arī tad, ja tā ir angļu, jātulko tik un tā. Protams, arī tas tiek veikts par samaksu un pašam jāsameklē tulkošanas birojs, kas tulko arī medicīniskos tekstus un var nodrošināt notāra apliecinājumu. Pēc Iesniegumu likuma atbildei būtu jābūt viena mēneša laikā, bet arī šis termiņš ir tikai uz papīra rakstīts. Reāli tie būs vairāki mēneši līdz lēmuma saņemšanai. Nu un pēc tam vēl jautājums, vai budžetā ir nauda atmaksai. Lēmums vēl nenozīmē naudu kontā. 

Vai ir kāda nopietna atšķirība ārstēšanās kvalitātē? Ja paveicas, tad ir. Attieksmē, ieinteresētībā, vēlmē tiešām atrast risinājumu un, pati būtiskākā atšķirība - ārsti nebaidās sadarboties savā starpā!

Vai ir vērts mēģināt, šis lēmums jāpieņem katram pašam, izvērtējot riskus un ieguvumus.